Porady

Jak pielęgnować zamsz

Napisany przez easylife

Wielu z nas kupuje zamszowe buty ze względu na to, że przepięknie prezentują się na nodze, ale później nie ma pojęcia w jaki sposób je pielęgnować. To samo tyczy się kurtek, które niby przeznaczone są na jesień, ale trudno wyjść w nich na deszcz. Finalnie za każdym razem widząc ciemne chmury, rezygnujemy z założenia zamszu. Czy słusznie?

 

Jak pielęgnować zamsz?

 

Takie pytanie z pewnością zadają sobie wszyscy, którzy choć raz kupili buty wykonane z zamszu. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby przed pierwszym wyjściem w zamszowych butach, odpowiednio je zaimpregnować. Biorąc pod uwagę, że zamsz jest kłopotliwym materiałem, lepiej zabezpieczać niż płakać nad zniszczonym obuwiem. Po każdym wyjściu warto wyczyścić je specjalną szczotką z gumowymi wypustkami, które oczyszczają materiał z kurzu.

Jak wyprać zamszowe buty?

Tutaj najlepiej sprawdzą się domowe sposoby. Mocne zabrudzenia i tłuste plamy można usunąć wodą i szarym mydłem. Sprawdzą się też gotowe preparaty do czyszczenia zamszu. Pamiętać jednak należy, że woda powoduje, że zamsz staje się „ubity” i, aby podnieść włoski zamszu, najlepiej będzie przetrzeć je twardą szczotką, która sprawi, iż na nowo się one unoszą, a buty będą wyglądać znów jak nowe.
Po takim czyszczeniu obuwia warto odświeżyć ich kolor. Do tego służą specjalne pasty, które dobieramy kolorystycznie do naszego obuwia i nakładamy na nie.
Czym czyścić zamsz?

Doskonale sprawdzi się wspomniany wyżej sposób z mydłem i wodą. Taki sam efekt osiągniemy przy użyciu pary wodnej. Wystarczy, że zabrudzone ubranie umieścimy 15 centymetrów nad parującą wodą. Należy pamiętać, aby nie trzymać go zbyt długo. Para wodna powinna jedynie lekko podgrzać materiał i sprawić, że stanie się odrobinę wilgotny. Zaraz po tym należy przecierać energicznie zamsz, przeznaczoną do tego szczoteczką.

Mam nadzieję, że przedstawione powyżej metody pozwolą wam cieszyć się ulubionymi, zamszowymi ubraniami na dłużej.
Zostaw komentarz