Porady

Najczęstsze przyczyny zimowych wypadków samochodowych i kolizji

wypadki samochodowe
Napisany przez easylife

Zima nie jest dobrym czasem dla kondycji samochodów. To nie tylko kwestia niskich temperatur, ale także często utrzymującej się wilgoci w powietrzu. Na stan pojazdów duży wpływ ma również sól, którą tak szczodrze posypuje się ulice. W okresie zimowym łatwiej nawet o kolizję, jeżeli na drodze jest cienka i w zasadzie niezauważalna warstwa lodu. Sprawdźmy, jakie awarie pojawiają się wtedy najczęściej i dlaczego wynajem krótkoterminowy samochodu jest świetnym rozwiązaniem, kiedy nasz pojazd zostaje unieruchomiony na kilka dni.

Zima – czas kolizji i awarii

Eksploatacja samochodu w trudnych warunkach pogodowych może przysporzyć trochę problemów. Łatwo wpaść w poślizg, co może skończyć się stłuczką. Wystarczy trochę mocniej nacisnąć hamulec albo za bardzo się rozpędzić, aby samochód stracił przyczepność na oblodzonej drodze. W okresie zimowym szczególnie ważna jest płynna jazda z prędkością dostosowaną do warunków, ale czasami nawet ostrożność nie wystarczy.

Jeszcze większy problem stanowią awarie i to nie tylko w przypadku starszych samochodów. Zdarza się, że i w nowych pojazdach nie wytrzymuje delikatna elektronika. Tak bywa, kiedy nie można korzystać z parkingu podziemnego bądź garażu. Lista możliwych awarii jest niestety długa i obejmuje przede wszystkim:

• Akumulator
Niskie temperatury sprzyjają jego nadmiernemu rozładowaniu. W konsekwencji traci się czas na ładowanie. Czasami akumulator całkowicie odmawia posłuszeństwa i należy go wymienić.

• Elektronikę
Wystarczy kilkudniowy postój na mrozie, aby mieć problem z włączeniem świateł albo z komputerem pokładowym. Zwiększona wilgotność powoduje kłopoty z prawidłowym przewodzeniem ładunku przez przewody.

• Alternator i rozrusznik
Mróz może powodować szybsze zużycie szczotek alternatora lub łożyska, a wtedy, mimo że samochód daje się uruchomić, to radość z jazdy nie trwa długo. Prąd w baterii wyczerpie się dość szybko. Niskich temperatur czy wilgoci nie lubi również inna część odpowiedzialna za rozruch, czyli rozrusznik. Wizyta u mechanika będzie konieczna.

• Zawieszenie
Błoto pośniegowe, sól, a ponadto pojawiające się zimą dziury na drogach nie sprzyjają także gumowo-metalowym elementom zawieszenia. Kiedy słychać stuki pod maską albo pojawiają się kłopoty z precyzyjnym prowadzeniem pojazdu, to znak, że warto podjechać do mechanika.

Samochód unieruchomiony i co dalej?

Naprawa awarii może potrwać nawet kilka dni. Wszystko zależy od tego, jaka jest przyczyna unieruchomienia pojazdu. Nie oznacza to, że trzeba rezygnować z korzystania z samochodu. Doskonałym wyjściem z sytuacji jest wynajem krótkoterminowy samochodu w jednej z wypożyczalni. Koszty wynajmu obecnie nie są tak wysokie, jak jeszcze kilka lat temu, więc praktycznie każdy może sobie na to pozwolić. Jest to tańsza opcja niż zamawianie taksówek, a jednocześnie wygodniejsza w porównaniu z podróżowaniem komunikacją zbiorową.

Każda wypożyczalnia samochodu stara się elastycznie podchodzić do klientów, więc nie powinno być żadnych problemów z przedłużeniem czasu obowiązywania umowy, jeżeli naprawa własnego pojazdu nie skończy się w ustalonym wcześniej terminie. Dlatego coraz więcej osób korzysta z oferty wynajmu krótkoterminowego i nie martwi się, że nie będzie mieć możliwości komfortowego dotarcia do pracy czy na zaplanowany wcześniej weekend poza miastem.

Zostaw komentarz