Trendy Zdrowie i uroda

Jak się schłodzić w upalne dni

jak się schłodzić w upalne dni
Napisany przez easylife

Żar lejący się z nieba, zero wiatru, pot płynący strugami… Upał potrafi dać się we znaki każdemu. W takich sytuacjach ratunkiem jest ucieczka przed słońcem w klimatyzowane, chłodne miejsce, jednak nie zawsze mamy taką możliwość. Dziś podpowiemy Wam kilka sposobów, jak się ochłodzić w upalne dni.

 

Jak ochłodzić mieszkanie w czasie upału

W czasie upałów wiele osób zmaga się z problemem przegrzanego mieszkania, tym bardziej, jeśli jest ono wyeksponowane na słoneczną stronę.  Dlatego przygotowaliśmy kilka sprawdzonych pomysłów na chłodzenie mieszkania latem, kiedy powietrze wewnątrz jest tak ciepłe, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie:

 1. Klimatyzator lub wiatraczek – jeśli nasze mieszkanie narażone jest na działanie promieni słonecznych w upalne dni, warto zainwestować w klimatyzator, który pozwoli ochłodzić wszystkie do odpowiedniej temperatury. Możemy też zakupić przenośny wiatrak, który doraźnie pomoże nam przeżyć upał. Warto jednak pamiętać, aby tego typu rozwiązania stosować z rozsądkiem. Przebywanie w mocno klimatyzowanym pomieszczeniu lub w bezpośrednim kontakcie ze strumieniem zimnego powietrza może narazić nas na przeziębienie zapalenie ucha oraz bóle głowy i mięśni.
 2. Wewnętrzne rolety – na rynku można zakupić specjalne rolety do montażu na oknie od wewnętrznej strony, które posiadają na swojej powierzchni warstwę pochłaniającą promieniowanie, przez co są one odbijane i nie przedostają się do środka. Rolety warto zasłaniać w ciągu dnia, gdy nie przebywamy w domu, wówczas po powrocie mieszkanie będzie przyjemnie schłodzone.
 3. Mokre pranie – starym i sprawdzonym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu w czasie upału jest rozwieszenie mokrego prania. Parująca woda spowoduje, że powietrze będzie chłodniejsze i wilgotniejsze.
 4. Wietrzenie mieszkania w nocy – pamiętajmy, aby wietrzyć mieszkanie po zmroku, gdy temperatura za oknem obniży się. Dobrze jest wówczas zrobić przeciąg, aby powietrze w mieszkaniu uległo całkowitej wymianie z tym chłodniejszym i świeżym z zewnątrz.
 5. Wyłącz źródła ciepła – nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że urządzenia elektryczne wytwarzają dużo ciepła. W upalne dni ogranicz korzystanie z telewizora, komputera oraz innych sprzętów na prąd, zwłaszcza tych znajdujących się w pomieszczeniu, w którym przebywamy.

 Jak się ochłodzić od wewnątrz

Co pić w upalne dni?

Gdy za oknem żar leje się z nieba, pamiętajmy o systematycznym nawadnianiu organizmu. Nie możemy dopuścić do jego odwodnienia, gdy to może prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia przegrzania. Unikamy również spożywania alkoholu, który rozszerza naczynia krwionośne, kawy, czarnej herbaty podnoszącej ciśnienie oraz napojów izotonicznych, które zaburzają wchłanianie niektórych pierwiastków.

Oto kilka sposobów na to, co pić w czasie upału:

 1. Picie dużej ilości płynów – w czasie upałów niezwykle ważne jest nawadnianie organizmu. Najlepiej sprawdzi się woda mineralna, do której możemy dorzucić kilka kostek lodu oraz listek świeżej mięty.
 2. Picie gorącej herbaty – wbrew pozorom gorące napoje są niezwykle skutecznym sposobem na ochłodzenie organizmu. Dzieje się tak dlatego, że temperatura naszego ciała wówczas wzrasta dopasowując się do tej panującej w otoczeniu. Niektórzy zalecają również dodanie do napoju soli, która zapobiegnie nadmiernej utracie wody.Uwaga: pamiętajmy również o swoich czworonogach! One też odczuwają pragnienie w czasie upału. Zadbajmy o to, aby miały stały dostęp do wody!

Co jeść w upalne dni?

W upał warto sięgać po pokarmy zawierające dużą ilość wody. Unikajmy dać pikantnych i bardzo gorących. Zaleca się:

 1. Jedzenie soczystych owoców i warzyw – świetnie sprawdzą się tu arbuzy, zielone ogórki, które zawierają ok. 90% wody, a  przy tym są bogatym źródłem witamin i minerałów.
 2. Spożywanie zup – a w szczególności chłodników, które świetnie orzeźwią w upalny dzień i dostarczą dużo cennych składników mineralnych.Wskazówka: Ogranicz gotowanie w domu. Każde urządzenie (czajnik, kuchenka) emituje dodatkowe ciepło. W upalne dni lepiej przyrządzać dania na zimno lub po prostu zjeść poza domem.


 Jak się schłodzić od zewnątrz

 1. Chłodny prysznic – to prawdziwa ulga dla naszego ciała w upalny dzień. Kilka minut pod chłodnym strumieniem  pozwoli obniżyć temperaturę ciała i przynieść ukojenie skórze. Warto również nalać do miski chłodną wodę i moczyć w niej stopy.
 2. Zimne okłady – ochłodzić możemy się również za pomocą zimnych okładów. Wystarczy ręcznik wymoczony w zimnej wodzie lub specjalne kompresy przykładane na głowę, czy kark.
 3. Odpowiednie ubranie – w upalne dni ubierajmy zwiewne cienkie ubrania, najlepiej lniane. Postawmy na jasne kolory, które odbijają promienie słoneczne. Koniecznie zakładajmy nakrycie głowy, jeśli wychodzimy na zewnątrz. Warto również wiedzieć, iż długi rękaw lub nogawka zwiewnej jasnej tkaniny skutecznie uchroni nas przed upałem, o czym doskonale wiedzą mieszkańcy krajów tropikalnych i śródziemnomorskich.

3 komentarze

Zostaw komentarz