Styl życia

Jak zrobić domowy odświeżacz powietrza

naturalny odświeżaczc powietrza
Napisany przez easylife

Każdy z nas lubi, jak nasz dom czy mieszkanie pachnie ulubionym, świeżym zapachem. Czasami jednak zwykłe sprzątanie nam tego nie zapewni – wystarczy, że mamy w domu zwierzęta, a nieprzyjemna woń może być wyczuwalna nawet po gruntownym myciu podłóg i odkurzaniu. Jak stworzyć naturalne odświeżacze powietrza, które nie będą zawierały niekorzystnych dla zdrowia ftalanów i innych szkodliwych związków? Oto kilka sprawdzonych pomysłów.

Naturalny odświeżacz powietrza w sprayu

Przygotowanie ekologicznego sprayu do odświeżania powietrza w pomieszczeniach jest bardzo proste. Będziemy potrzebować buteleczkę z atomizerem (może to być butelka po płynie do okien czy flakonik po perfumach) oraz:

  • Woda przegotowana (1 szklanka) oraz soda oczyszczona (1 łyżeczka) – wystarczy wymieszać te dwa składniki i w ten sposób uzyskamy naturalny odświeżacz powietrza. Soda oczyszczona posiada bowiem właściwości pochłaniające nieprzyjemne zapachy, więc taki spray doskonale odświeży powietrze bez wprowadzania dodatkowego aromatu
  • Woda przegotowana (1 szklanka), olejek eteryczny (6 kropel) – składniki mieszamy ze sobą i  dzięki temu uzyskamy ekologiczny odświeżacz powietrza z ulubioną nutą zapachową. 

Naturalny odświeżacz powietrza w dekoracyjnym wydaniu

Jeśli chcemy mieć odświeżacz powietrza w naturalnej formie, który stopniowo uwalnia zapach, możemy go wykonać na kilka sposobów:

  • Stylowa fiolka

Przygotujmy: buteleczkę z szerszym dnem i węższą szyjką, olej nośnikowy, na przykład olej kokosowy, olej z pestek winogron, oliwa z oliwek, ulubiony olejek eteryczny (np. sosnowy, waniliowy, bergamotowy, eukaliptusowy) oraz dwa drewniane patyczki (sprawdzą się długie wykałaczki). Do buteleczki wlewamy olej nośnikowy, następnie dodajemy 5-6 kropel olejku eterycznego oraz wkładamy patyczki. To właśnie one będą odpowiedzialne za przekazywanie zapachu do pomieszczenia

  • Dekoracyjna miseczka

Do przygotowania tego naturalnego odświeżacza będziemy potrzebować niewielkich rozmiarów miseczkę, do której wsypiemy opakowanie sody oczyszczonej i dodamy kilka kropel olejku eterycznego. 

  • Pachnący susz

Aby przygotować taki odświeżacz, potrzebujemy słoik, przezroczysty wazonik lub inne ładne naczynie, które wypełniamy suszonymi płatkami kwiatów lub korą sosnową i szyszkami, a następnie skrapiamy olejkiem eterycznym. Susz będzie stopniowo uwalniał przyjemny zapach, a taki odświeżacz będzie jednocześnie bardzo gustowną ozdobą.

Dlaczego warto postawić na naturalne odświeżacze powietrza

Odpowiedź jest dość oczywista. Odświeżacze kupowane w sklepach i drogeriach pełne są chemii, a przede wszystkim ftalanów, które niosą ryzyko pojawienia się alergii skórnych i wziewnych, a także nowotworów. Niestety na producentach odświeżaczy powietrza nie ciąży obowiązek informowania konsumentów o tym, że ich produkty zawierają ftalany, przez co wiele osób używa ich myśląc, że są one pozbawione tych związków. 

Kolejnym niebezpiecznym dla naszego zdrowia związkiem, który możemy spotkać w odświeżaczach elektrycznych, jest formaldehyd. Związek ten został zaklasyfikowany do trzeciej kategorii rakotwórczości. Formaldehyd wykazuje działanie drażniące na spojówki, a także błony śluzowe dróg oddechowych i skóry. 

Szkodliwych związków obecnych w odświeżaczach powietrza jest dużo więcej. Oznacza to, że chcąc posiadać przyjemny, świeży zapach w naszych pomieszczeniach, narażamy się na ich szkodliwe działanie. To zatem bezdyskusyjny argument, aby postawić na naturalne odświeżacze.

Zostaw komentarz