Kulinaria

Kiszenie warzyw – co warto wiedzieć

Napisany przez easylife

Kiszenie warzyw w Polsce to nie tylko tradycja, ale również bogate źródło witamin zimą, gdy dostęp do świeżych warzyw jest mocno ograniczony. Zazwyczaj kiszonki warzywne kojarzy się z kiszeniem kapusty lub ogórków, jednak nie są to jedyne warzywa, które po odpowiednim zakonserwowaniu można przechowywać przez całą zimę, czerpiąc z bogactwa smaku, kultur żywych bakterii oraz witamin, w tym w szczególności z bogactwa witaminy C.

Czym jest kiszenie warzyw

Warto pamiętać, że kiszenie w Polsce przed laty obejmowało nie tylko warzywa czy wybrane owoce. Kiszono również zboża, a nawet mięso, które przechowywano w specjalnie do tego celu wyprodukowanych beczkach. Samo kiszenie jest procesem namnażania bakterii, przyspieszających procesy gnilne odpowiednio przyprawionych warzyw, co skutkuje jednoczesnym namnażaniem żywych kultur bakterii.

Co ciekawe kiszenie warzyw sprzyja zachowaniu witamin, w przeciwieństwie do przetworów, które są dodatkowo pasteryzowane. Żywe kultury bakterii są niezbędne, aby zapewnić układowi pokarmowemu odpowiednie funkcjonowanie, wykazując właściwości probiotyczne. Kiszonki warzywne powstają z wykorzystaniem soli (np. kiszenie kapusty), mogą również w nich być wykorzystane naturalne soki z zakiszonych warzyw oraz np. chleb ciemny na zakwasie, który przyspiesza cały proces.

 

Jakie warzywa nadają się do kiszenia?

Najczęściej kiszenie kojarzy się z kapustą i ogórkami gruntowymi, które kisi się z dodatkiem soli i przypraw. Nieco mniej popularne są kiszone buraki, marchew, papryka, czerwona kapusta czy cytryny. Kiszenie buraków umożliwia również wykorzystanie soku z buraków jako zakwasu, idealnego do przygotowania barszczu czy nawet napój do picia.

Jak kisić buraki?

Aby przygotować kiszone buraki należy ugotować około 5 kg buraków, a następnie obrać je ze skórki i pokroić na cienkie plastry. Kawałki ułożyć w kamionkowym, metalowym lub szklanym naczyniu, dodać pokrojoną w talarki cebulę, przeciętą w poprzek na pół główkę czosnku, a następnie zalać 5 litrami zimnej wody.

W następnej kolejności dodajemy kilka łyżek soku z kapusty lub ogórków kiszonych bądź skórkę z kromki ciemnego pieczywa pieczonego na zakwasie.

Na koniec dodajemy 5 listków laurowych, 2 łyżki soli i przykrywamy talerzem w taki sposób, aby obciążyć buraki całkowicie znurzając je w zalewie. Naczynie przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 5-10 dni. Po tym czasie buraki kiszone będą gotowe.

Korzyści z jedzenia kiszonek warzywnych

Po kiszonki warzywne warto sięgać w sezonach o ograniczonym dostępie do świeżych warzyw. Ze względu na bogactwo żywych kultur bakterii niektóre osoby, zwłaszcza z problemami gastrycznymi, w tym np. cierpiące na syndrom jelita drażliwego, nie powinny sięgać po kiszonki. Po kiszone warzywa należy jednak sięgać z umiarem.

Zostaw komentarz