Styl życia

Koszty usług firm windykacyjnych

Napisany przez easylife

Firmy często wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności. Gdy wierzyciel zwleka z uregulowaniem swoich zobowiązań może to doprowadzić do utraty płynności finansowej. W takim wypadku najlepiej sięgnąć po usługi firmy windykacyjnej.
 Walka z nierzetelnymi kontrahentami
Wielu przedsiębiorców stara się na własną rękę odzyskać należność. Telefonowanie, nachodzenie wierzyciela wymaga poświęcenia sporo czasu. Boją się oni bowiem wysokich opłat pobieranych przez firmy windykacyjne. Rzeczywiście koszty usług firm windykacyjnych są niemałe. Naliczają sobie nawet kilkanaście procent od windykowanej kwoty. Dlatego tak ważne jest to by wybrać dobrą firmę windykacyjną. Ma być ona nie tylko skuteczna, ale również powinna działać zgodnie z prawem. Z pewnością opinie innych internautów będą nam pomocne. W internecie znajdują się też specjalne rankingi firm windykacyjnych. Zwykle jednak cena ustalana jest indywidualnie. W dużej mierze uzależniona jest od zakresu podjętych działań.

Dochodzenie swych należności samodzielnie nie jest ani proste ani przyjemne. Szacuje się, że wydatki związane z windykacją pochłaniają nawet 8% wszystkich kosztów prowadzenia działalności. Jeśli więc takich nieodzyskanych długów mamy całkiem sporo to najlepiej zdecydować się na profesjonalnego windykatora.

Wskazówka: zanim podpiszesz kontrakt z firmą, sprawdź jej rzetelność płatniczą, aby upewnić się, iż dany kontrahent jest godny zaufania.  Jeśli firma posiada certyfikat Rzetelna Firma, zyskujesz pewność, że nie figuruje w bazie dłużników KRD i tym samym nie istnieje realne zagrożenie, że może okazać się niewypłacalnym partnerem.

Przeniesienie praw i obowiązków wierzytelności jest możliwe dzięki art. 509 Kodeksu cywilnego. Bez zgody dłużnika można przenieść wierzytelność na osobę trzecią. Nabywca, który kupił dług może też dochodzić od dłużnika odsetek umownych. Każda firma zanim przystąpi do wykupu długu najpierw stara się ocenić ryzyko wynikające z transakcji. Dzisiaj już zupełnie inaczej postrzegana się windykatorów. Coraz rzadziej można też spotkać się z sytuacją łamania przez nich prawa uporczywym nękaniem na przykład.

Zostaw komentarz