Krewetki jeszcze kilka lat temu traktowane były jako towar luksusowy i jadane jedynie w drogich restauracjach lub na wczasach w jednym ze śródziemnomorskich kurortów wypoczynkowych. Jedni je uwielbiają, inni nienawidzą. Dziś coraz częściej można je znaleźć w klasycznym, restauracyjnym menu oraz w naszym własnym jadłospisie! Ich popularność wciąż rośnie, o czym świadczy przede wszystkim bardzo duża ich dostępność w sklepach zarówno w formie mrożonej, jak i świeżej. Dziś przyjrzyjmy się krewetkom nieco bliżej i sprawdźmy, w czym tkwi sekret tych owoców morza.
Wartości odżywcze krewetek
Przede wszystkim krewetki są doskonałym źródłem pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka, a przy tym są niskokaloryczne oraz posiadają niską zawartość tłuszczu. Warto również podkreślić, że krewetki posiadają witaminy z grupy B, a także jod, selen, potas, fluor oraz wapń.
Należy jednak pamiętać, iż krewetki mogą także wywoływać alergię, a to za sprawdzą jednego składnika białka, jakim jest tropomiozyna.
Gatunki krewetek
Wśród krewetek jadalnych wyróżnia się kilka ich odmian, w zależności od ich wielkości, koloru i rodzaju odnóży. Najpopularniejsze to krewetki szare, różowe, beżowe, zielone oraz kremowe. Pod względem wielkości wyróżnia się krewetki królewskie, zwane również tygrysimi. Nazwę swą zawdzięczają swojej wielkości: są to największe, spotykane wśród odmian jadalnych, krewetki. Rownie dużą popularnością cieszą się krewetki białonogie, czyli białe oraz krewetki argentyńskie.
Jak wybrać odpowiednie krewetki?
Sekret doskonałej potrawy z krewetek tkwi w wyborze odpowiedniej jakości produktu. Świeżość to oczywiście podstawa, ale nie zawsze wiadomo, jak sprawdzić, czy dana krewetka faktycznie taka jest. W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na pancerz. Czarne plamy i obrzeża pancerza to znak, że krewetki nie są odpowiedniej jakości. Natomiast intensywny, rybi zapach lub woń przypominająca amoniak to zdecydowanie znak, że krewetki są zepsute. Jeśli szukamy sprawdzonego źródła krewetek, warto odwiedzić sklep internetowy https://portside.pl/, gdzie znajdziemy bogatą ofertę wysokiej jakości owoców morza.
Jak jeść krewetki w zależności od formy ich podania
Krewetki pozbawione pancerza zazwyczaj jemy w formie sałatki, koktajlu czy pojedynczej przystawki – przyrządzone w wersji smażonej, duszonej czy w tempurze. W takim przypadku należy jeść je widelcem bądź pałeczkami. Jeśli natomiast chodzi o krewetki podawane w pancerzu, to wówczas wskazane jest jedzenie ich rękoma. Do spożycia nadaje się wyłącznie miękka część – aby ją wydobyć, wystarczy odchylić delikatnie pancerz i główkę. Sam pancerz, po zjedzeniu mięsa, odkłada się na bok.
Z czym podawać krewetki
Przepisów na przyrządzenie krewetek jest całe mnóstwo i co ważne, większość nich jest banalnie prosta. Krewetki nie wymagają bowiem długiej obróbki termicznej i dobrze komponują się praktycznie z większością dodatków. Możemy przyprawiac je takimi ziołami jak: tymianek, kolendra, bazylia, oregano, chili, estragon, imbir, a także czosnkiem, sezamem czy takimi dodatkami jak awokado, ananas, sosy i dipy na bazie śmietany, jogurtu czy majonezu.
Krewetki do doskonały składnik diety, który dostarcza nie tylko świetnych walorów smakowych, ale również korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Warto więc włączyć je do swojej codziennej diety i czerpać maksimum korzyści z tych delikatnych owoców morza.