Dom i wnętrze

Kuchnia dobrze wyposażona

Napisany przez easylife

Kuchnia to dla wielu osób najważniejsze miejsce w całym domu. Nawet jak nie jesteśmy w gronie osób, które mianują ją takim statusem, powinniśmy się postarać, aby znalazło się w niej wszystko, co niezbędne do udanego gotowania. W dobrze zaopatrzonej kuchni lepiej się przebywa i przygotowuje smaczniejsze posiłki. O czym więc pamiętać?

Noże – nie może ich zabraknąć

Przydają się praktycznie do każdego zadania, niezależnie od tego, czy przygotowujemy szybkie śniadanie, duży obiad dla większej rodziny czy kolację dla dwóch osób. Ich różne rozmiary przeznaczone są do szeregu zadań. Wiele osób jednak nie docenia ich wartości, decydując się na tanie modele, które nie spełniają dobrze swoich zadań. Jeszcze gorsze są noże uniwersalne – do wszystkiego, a zgodnie z przysłowiem – jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, są nijakie i mało trwałe. Dobierajmy więc je starannie i skompletujmy cały zestaw, w którym powinny być noże do smarowania, obierania warzyw, serów, mięs, krojenia pieczywa czy filetowania ryb.

Deski do krojenia – jakie najlepsze?

Równie istotne, ale i czasem niedoceniane są deski do krojenia. Nie są jednego rodzaju, bo obok najbardziej znanych – drewnianych, możemy też kupić bambusowe, plastikowe i szklane. Na pewno warto mieć deskę drewnianą, która bardzo dobrze wchłania zapachy i jest odporna na przebarwienia. Niestety wchłania ona też wodę, więc może stać się siedliskiem bakterii. Tej wady nie mają modele bambusowe. Ciekawe są szklane, ale niestety noże szybko się na nich tępią.

Uzupełniający się duet – garnki i patelnia

Kolejne niezbędne w każdej kuchni, bez których nie da się praktycznie nic zrobić. Wybierajmy tylko te, które są wykonane z najwyższej jakości materiałów, pamiętajmy bowiem, że to inwestycja na lata. Na pewno nie warto kupować garnków emaliowanych i aluminiowych, bo znacznie lepszym pomysłem są garnki ze stali nierdzewnej, najlepiej o grubych ściankach i dnie. Są bez wątpienia najbardziej odporne na działania zarówno wysokiej temperatury, jak i uszkodzeń mechanicznych. Tak samo jak garnków, w kuchni nie może zabraknąć patelni. Możemy wybierać między różnymi rodzajami: indukcyjnymi, żeliwnymi, ceramicznymi, teflonowymi czy tytanowymi.

Czajnik – elektryczny, czy bardziej tradycyjny?

Ciężko wyobrazić sobie kuchnię bez czajnika, bo nawet jak nie gotujemy często albo wcale, a jedzenie przeważnie zamawiamy, to przecież musimy zrobić herbatę lub kawę. Wydaje się, że to mało skomplikowany zakup i tak właściwie jest, ale mimo to warto zwrócić uwagę na pewne kwestie. Mianowicie lepsze wydają się modele elektryczne, które pozwalają na zagotowanie wody w kilka minut. Najważniejszym zaś parametrem jest pojemność czajnika, powinniśmy więc dopasować jego wielkość do tego, jak duża jest nasza rodzina.

To wszystko, co wymieniliśmy stanowi niejako podstawę tego, co powinno znaleźć się w kuchni. Nie wyczerpuje to oczywiście tematu, bo można też wspomnieć o innych przyrządach, jak waga elektroniczna, blender ręczny czy obieraczka do warzyw. Poza tym nie ma kuchni bez gazówki lub kuchenki elektrycznej, lodówki czy zlewozmywaka. W ostatnich latach zaś rośnie też popularność zmywarek i dlatego warto pomyśleć, czy nie przydałaby się w naszej kuchni. Dla zainteresowanych polecamy artykuł pt. Jak wybrać zmywarkę? Praktyczne wskazówki, o których wiedzą nieliczni.

Zostaw komentarz