Dom i wnętrze

Odśwież salon na jesień

meble skandynawskie
Napisany przez easylife

Salon to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach. Spędzamy tam czas z rodziną i przyjaciółmi, dyskutujemy, czytamy, oglądamy filmy i robimy mnóstwo jeszcze innych rzeczy. Szczególnie kochamy to miejsce w zimowe i jesienne wieczory, gdy na dworze już zimno, a my możemy w cieple rozsiąść się w fotelu z kubkiem gorącej herbaty. Jak odświeżyć swój salon na jesień i nadać mu nowego uroku?

Dodajemy salonowi skandynawskiego charakteru

W ostatnich latach szczególnie dużą popularnością cieszy się urządzanie przestrzeni w stylu skandynawskim. Ten popularny już w wielu miejscach na świecie styl pochodzi z północnych rejonów Europy, gdzie w ciągu dnia słońce nie świeci tak często i panuje raczej chłodna i depresyjna atmosfera. Twórczyni tego wystroju postanowiła pewnego dnia, że wbrew powszechnie panującym przyzwyczajeniom, urządzi ona dom jasny, ciepły i przytulny. Tak właśnie powstał styl skandynawski.

Jakie dodatki wybierać?

Oczywiście piękne, funkcjonalne skandynawskie meble są ważne, jednak najważniejszy jest ogólny wyraz. Warto podkreślić, że wnętrze w stylu skandynawskim powinno być przede wszystkim jasne o przytulne. Przede wszystkim wybierajmy więc meble i dodatki w jasnych oraz pastelowych barwach. Najlepiej sprawdzi się tu oczywiście biel, jednak warto także pokusić się o kilka dodatków w bardziej wyrazistej barwie. Dobrze jest również dobierać naturalne dodatki, co również jest cechą charakterystyczną stylu skandynawskiego. Świetnie sprawdzi się tu zwłaszcza naturalne drewno, jednak warto też zadbać o tkaniny, na przykład wełnę lub len.

Klimat i funkcjonalność

Niezaprzeczalnie skandynawski design to niepowtarzalny klimat. Dobrze urządzony skandynawski salon powinien odznaczać się jasnymi barwami i swoistą, domową, ciepłą atmosferą. Jednak to nie wszystko, bo skandynawski salon musi być również wyjątkowo funkcjonalny. Wybierajmy więc te meble i dodatki, które są użyteczne i dobrze spełniają swą funkcję. Nie ma również co przesadzać z ozdobami, które nie służą innym kwestiom niż estetyczne, choć oczywiście również nie może ich zabraknąć. Dobrze jest natomiast sięgać po tę meble i sprzęty, które jednocześnie mogą pełnić więcej funkcji. Sprawdzają się na przykład sofy z dodatkowymi szufladami.

Niezależnie jednak od tego, jak i w jakim stylu urządzimy swój salon, powinniśmy zawsze mieć na uwadze przede wszystkim to, że nie ma być to przestrzeń z okładki magazynu, ale miejsce, w którym czujemy się dobrze i gdzie miło nam się wypoczywa. Czasem więc zamiast zastanawiać się zbyt długo, rozważając kwestie dopasowania, wybierzmy po prostu ten element, mebel czy sprzęt, który jest bardziej w naszym guście.

1 komentarz

Zostaw komentarz