Kulinaria

Kwiaty jadalne podbijają serca smakoszy

Napisany przez easylife
www.freeimages.com

www.freeimages.com

Kwiaty jadalne zyskują w Polsce coraz większą popularność. Choć nadal wiele osób jest sceptycznie nastawionych do spożywania kwiatów, to jednak warto wiedzieć, iż nie ma w tym nic złego, a wręcz przeciwnie! Kwiaty mogą dostarczyć nam dodatkowych wrażeń smakowych i odmienić nawet najnudniejsza potrawę. Wystarczy tylko wiedzieć, jakie kwiaty jeść oraz czym charakteryzuje się ich smak.

Skąd je brać?

Oczywiście najlepsze są te z własnego ogródka, uprawiane zgodnie ze sztuką oraz z zachowaniem odpowiednich zasad. Jeśli nie mamy możliwości uprawy kwiatów, warto poszukać sprawdzonych dostawców, którzy sami, z pasją zajmują się kwiatami przeznaczonymi do jedzenia. Pomocą mogą okazać się fora internetowe oraz serwisy ogrodnicze, gdzie z pewnością uzyskamy informację od innych użytkowników, gdzie możemy nabyć jadalne kwiaty.

Uwaga!

Nie kupujmy kwiatów w centrach handlowych czy w sklepach ogrodniczych, w których nie ma kwiatów przeznaczonych specjalnie do jedzenia. Uprawa roślin ozdobnych wspomagana jest zazwyczaj pestycydami oraz sztucznymi nawozami, które mogą być bardzo szkodliwe dla naszego organizmu, jeśli je spożyjemy.

Kwiaty jadalne

Lista kwiatów jadalnych jest naprawdę spora. Warto jednak dobrze ją poznać i skupić się wyłącznie na tych okazach, co do których mamy pewność, że NIE SĄ TRUJĄCE. Oto lista przykłady kwiatów jadalnych wraz z ich krótkim opisem:

Bratek – posiada delikatne w smaku listki, które świetnie pasują do sałatek, galaretek, deserów.

Róża – listki o słodkawym smaku (przypominającym mydło), komponuje się z deserami, przetworami owocowymi oraz z potrawami drobiowymi.

Goździk – jego płatki są delikatne, lecz mocne, a smak kojarzony jest z aromatem gałki muszkatołowej. Można dodawać go do galaret oraz sałatek.

Chryzantema – jej listki mają smak trawy, przypominający smak sałaty. Dodaje się je do sałatek oraz deserów.

Nasturcja – kwiat o bardzo delikatnych, lecz ostrych w smaku listkach. Doskonale pasuje do sałatek, a także dań z farszem.

Stokrotka – kwiat o bardzo drobnych płatkach, w smaku przypominających sałatę, pasujące do deserów oraz sałatek.

Oprócz wyżej opisanych do kwiatów jadalnych zalicza się również: begonię, cynię, maki, aksamitkę, fiołki, floksy, nagietki, pelargonie, hibiskus, tulipany, słoneczniki, magnolię i wiele innych.

Kwiaty ziół i warzyw

Warto również wiedzieć, iż wiele ziół stosowanych w naszej kuchni na co dzień posiada kwiaty, które również można jeść. Wśród nich z pewnością znajdą się kwiaty oregano, bazylii, szczypiorku, lawendy, szałwii niebieskiej oraz czerwonej, kolendry, kopru, mięty, rumianku, mniszka lekarskiego, lubczyku, rozmarynu, tymianku, koniczyny, czarnuszki.

Jednak to nie wszystko. Wiele warzyw i owoców czy po prostu krzewów ozdobnych, które zazwyczaj rosną w naszych ogródkach, posiada jadalne kwiaty. Są to na przykład kwiaty: fasolki szparagowej, groszku zielonego, cukinii, dyni, czarnego bzu, jabłoni, gruszy, moreli, wiśni, brzoskwini, śliwki, moreli, cytrusów.

Oczywiście nie można również zapomnieć o takich kwiatach, jak brokuł, kalafior, karczoch bądź kapar, które zwykliśmy jeść na co dzień.

Jak widać wybór kwiatów jadalnych jest ogromny. Warto zaznajomić się z tymi jadalnymi nazwami i pod żadnym pozorem nie spożywać kwiatów, których nie znamy. Mogą one okazać się toksyczne i tym samym stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.

Kwiaty mogą wspaniale odmienić nasze dania, nadać im nie tylko pięknego wyglądu, ale również niepowtarzalnego smaku.

Pamiętaj!

kwiaty przeznaczone do jedzenia kupuj od sprawdzonych dostawców,
nie uprawiaj kwiatów jadalnych w pobliżu dróg szybkiego ruchu, fabryk oraz innych miejsc emitujących zanieczyszczenia,
spożywaj tylko kwiaty, co do których masz całkowitą pewność, iż należą do grupy jadalnych.

Zostaw komentarz