Styl życia

O czym pamiętać wybierając buty dla dziecka na zimę

Napisany przez easylife

Wybór odpowiednich butów zimowych dziecięcych to nie lada wyzwanie, ponieważ to właśnie buty stanowią ciepłą podstawę całego zimowego ubioru. W kolejności ważnych parametrów znajdują się tutaj:

  • ochrona przed zimnem,
  • ochrona przed wodą i wilgocią,
  • przyczepność do podłoża,
  • stabilność,
  • zapięcie,
  • wygląd zewnętrzny.

Dla dzieci ten ostatni parametr będzie miał najważniejsze znaczenie, ale na szczęście wybór wśród butów zimowych dziecięcych jest tak duży, że bez problemu można połączyć wszystkie z tych parametrów w całość. Zatem ładny wygląd dziecięcych butów na zimę będzie szedł w parze z ich funkcjonalnością. 

Ciepło przede wszystkim

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę wybierając odpowiednie buty zimowe dziecięce, jest oczywiście to, czy zapewniają one dziecięcym stopom maksimum ciepła. Jest wiele materiałów wypełnieniowych, ocieplających, które świetnie sprawdzają się w tym zadaniu. Zaczynając od futerek i kożuszków, przez ocieplenia filcowe i polarowe, a kończąc na wypełnieniach syntetycznych, które równie dobrze chronią ciało przed utratą ciepła. Dopasuj rodzaj ocieplenia obuwia zimowego dla dzieci do tego, w jakich warunkach pogodowych będzie przebywało Twoje dziecko. Ważne w tym przypadku jest również to, czy będziesz zakładać dziecku pojedynczą czy podwójną parę skarpet na spacery. Zbyt gruby kożuszek i dwie pary skarpetek mogą sprawić, że stopy szybko się zapocą. 

Buty zimowe dziecięce muszą być nieprzemakalne

Ta cecha jest nieodzowna, jeśli mówimy o butach dziecięcych na zimę. Niezależnie od tego, czy zima będzie biała, czy też nie, warto, aby dziecięce buty były w 100% nieprzemakalne. Skórzane wierzchy butów, jeśli są dobrze i regularnie pastowane, dobrze zabezpieczą stopy przed przemakaniem. Tworzywa tekstylne również zapewniają butom dziecięcym zimowym nieprzemakalność, a do tego nie wymagają pastowania. 

Bieżnik i antypoślizgowa podeszwa

Dobra para butów zimowych dziecięcych powinna być wyposażona w grubszą podeszwę i solidny bieżnik. Gruba podeszwa potrzebna jest do tego, aby utrzymać komfort cieplny wewnątrz obuwia, natomiast bieżnik odpowiada za przyczepność butów do podłoża. Im bardziej zróżnicowane ząbki, im jest ich więce i gęściej są rozstawione, tym większa przyczepność i komfort poruszania się po śliskiej, oblodzonej nawierzchni. Pamiętaj jednak, że żaden bieżnik nie zagwarantuje 100% antypoślizgowości! Warto jednak zadbać o to, żeby była ona jak największa i zapewniała dziecku maksymalny komfort podczas chodzenia.

Stabilizacja stopy

Stabilizacja w obrębie kostki i pięty, okazuje się szczególnie ważna wtedy, gdy buty dziecięce zimowe mają wyższą cholewkę. Specjalnie wzmocnienia i szycia sprawiają, że stopa ustawiona jest w jednym miejscu i nie przekrzywia się na boki, nawet podczas szybkiego marszu lub biegu. Rodzajów wzmocnień i przeszyć jest naprawdę wiele i należy wybrać takie, które będzie optymalnie pasowało do stóp naszego dziecka. 

Zapięcie i wygląd zewnętrzny

Skończyły się czasy, w których buty dziecięce zimowe występowały tylko w takich samych kolorach, w jakich produkowane są buty dla dorosłych. Obecnie, buty zimowe dla dzieci można kupić we wszystkich kolorach tęczy, co niezwykle cieszy najmłodszych użytkowników obuwia. Kwiatki, bohaterowie z bajek, samochody – to tylko nieliczne z motywów, które regularnie pojawiają się w sklepach obuwniczych online. 

Zapięcie gwarantuje wygodę i komfort

Sznurowanie lub zapięcie jest bardzo istotne z punktu widzenia funkcjonalności. Zapinanie na zamek i sznurowanie gwarantują dobre dopasowanie obuwia do stopy i sprawiają, że padający śnieg nie powinien przedostać się do środka. Dzieci bardzo doceniają obuwie zimowe, które na górze cholewki posiada tylko ściągacz. Kolorowy sznureczek z ozdobną kulką jest praktyczny i gwarantuje miłe ciepło blisko ciała. 

Zostaw komentarz