Sezon grzewczy przed nami, a właściwie w trakcie…A to dla wielu z nas oznacza wyższe rachunki za ogrzewanie. Dziś podpowiemy Wam, jak ogrzewać mieszkanie w sposób oszczędny, a zarazem zapewniający pełny komfort i poczucie ciepła w naszym lokum.
Przygotowanie do sezonu grzewczego
Choć czasu pozostało naprawdę niewiele, to jednak jeszcze sporo możemy zrobić, aby ogrzewanie mieszkania nie obciążało niepotrzebnie naszego budżetu. Warto skupić się na kilku kwestiach:
-
Sprawdzenie szczelności mieszkania
Szczelność mieszkania ma ogromny wpływ na koszty ogrzewania. To właśnie przez szpary i szczeliny w drzwiach i oknach mieszkanie traci najwięcej ciepła. Należy zatem wyeliminować wszelkie luki, gdyż dzięki temu nie tylko unikniemy utraty ciepła z mieszkania, ale zabezpieczymy je przed przedostaniem się do jego wnętrza chłodu z zewnątrz.
Jak sprawdzić szczelność okien bez pomocy specjalisty?
Najprostszym sposobem jest przyłożenie do zamkniętego okna zapalniczki. Jeśli zauważymy, że płomień się porusza, oznacza to, że okno może być nieszczelne. Innym objawem nieszczelności okna może być np. kur lub grzyb osadzający się na uszczelce (choć to może również być spowodowane zbyt dużą wilgocią panującą w pomieszczeniu).
Aby sprawdzić szczelność okna można również spróbować wetknąć między zamknięte okno a futrynę sztywny kartonik, powtarzając tę czynność na całym obwodzie ramy. Jeśli w jakimś miejscu wyczujemy luz pomiędzy kartonem a dwoma częściami okna, będzie to wskazywało na nieszczelność.
Jak sprawdzić nieszczelność drzwi?
Podobnie jak w przypadku okien, tak i tu możemy posłużyć się sposobem „na zapalniczkę”. Mimo iż drzwi, z uwagi na swoją funkcję oraz częstotliwość użycia, zazwyczaj są mniej szczelne niż okna, to jednak nie powinno się w ich pobliżu wyczuwać wyraźnego chłodu lub nawiewu.
Często też problem nieszczelności wynika ze źle wyregulowanych zawiasów. Warto więc sprawdzić, czy drzwi otwierają się w równej linii i po zamknięciu przylegają dokładnie do ościeżnicy.
-
Sprawdzenie izolacji systemów grzewczych
Sszczególnie ma to znaczenie w przypadku starego budownictwa. Aby nie tracić niepotrzebnie ciepła, warto zastosować na rury otulinę termoizolacyjną. Jeśli nasze instalacje już takową posiadają, sprawdźmy przed sezonem jej stan oraz naprawmy ewentualne ubytki, zniszczenia.
Rozpoczęcie sezonu grzewczego
Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego musimy pamiętać o trzymaniu się pewnych zasad, za pomocą których unikniemy utracie ciepła z naszych pomieszczeń. Oto najważniejsze z nich:
-
Temperatura pomieszczenia
Warto pamiętać o tym, aby nie ogrzewać całego mieszkania do tej samej temperatury. Każde pomieszczenie wymaga bowiem innych warunków, i tak na przykład w łazience może panować temperatura ok. 22 stopni C, w salonie lub pokoju dziennym może być ona niższa, ok. 20 st. C, natomiast komfort w sypialni uzyskamy ustawiając temperaturę na ok. 17 st.c. oczywiście nie są to sztywne reguły, gdyż jedni mogą czuć się lepiej w niższych, a inni w wyższych temperaturach. Badania jednak dowodzą, iż obniżając temperaturę pomieszczeń o 1 stopnień C jesteśmy w stanie obniżyć zapotrzebowanie na ciepło o ok. 5-6 % w skali sezonu.
Pamiętaj! Obniżaj o kilka stopni temperaturę pomieszczeń, gdy w mieszkaniu przez dłuższy czas nie ma lokatorów (np. w ciągu dnia, na czas wyjazdów). Błędem jest całkowite wyłączanie ogrzewania, gdyż ponowne ogrzanie całkowicie wychłodzonego mieszkania oraz jego murów będzie bardziej kosztowne.
2. Wietrzenie
Nie można zapominać o wietrzeniu pomieszczeń, aby dostarczyć sobie świeżego powietrza, co doskonale wpływa na nasze samopoczucie. Jednak pojawia się pytanie, jak wietrzyć mieszkanie w sposób najbardziej efektywny, a zarazem oszczędny? To bardzo proste. Wystarczy na czas wietrzenia zakręcić zawory wszystkich grzejników, a następnie na kila do kilkunastu minut otworzyć wszystkie okna na oścież, powodując swobodną wymianę powietrza. Jak nie powinno się wietrzyć? Na przykład zostawiając uchylone okno na czas naszej obecności w mieszkaniu. W ten sposób co prawda odświeżymy powietrze w mieszkaniu, ale przy okazji mocno wychłodzimy trudne do ponownego ogrzania mury. Nie najlepszym pomysłem jest też ustawianie mikrowentylacji, która tak naprawdę w niewielkim stopniu wymieni powietrze na świeże, za to spowoduje odpływ ciepła an zewnątrz.
-
Grzejniki
Aby grzejniki skutecznie oddawały nam ciepło, nie mogą być w żaden sposób zasłonięte. Nie powinno się ich zastawiać szafą, kanapą czy nawet zasłonami. Trafiając na tego typu przeszkodę potrzebują one wyemitować więcej ciepła, aby ogrzać nasze pomieszczenie. Warto natomiast stosować ekrany zagrzejnikowe, które zapobiegają utracie ciepła od strony ściany zewnętrznej.
4.Okna
Po zmroku warto zasłaniać żaluzje oraz zasłony, które będą stanowiły doskonałą barierę przed utratą ciepła z mieszkania. Jeśli nie mamy w pomieszczeniu roślin światłolubnych, warto mieć zasłonięte żaluzje także w dzień, podczas naszej nieobecności.
Stosując się do powyższych zasad jesteśmy w stanie zaoszczędzić w sezonie nawet kilkaset złotych na ogrzewanie.