Kulinarną stolicą papryki są Węgry, gdzie są masowo wykorzystywane w całości jako składnik gulaszy oraz jako sproszkowane przyprawy. Papryka jest także często stosowana w polskiej kuchni, w której może być przyrządzona na wiele sposobów.
Papryka faszerowana
W celu urozmaicenia tradycyjnego, polskiego obiadu można przygotować warzywa faszerowane, do czego w szczególności nadaje się papryka. Do faszerowania papryki można wykorzystać mięso mielone, ryż oraz inne drobne warzywa takie jak groszek, kukurydzę czy fasolę. Do faszerowania świetnie nadają się zarówno duże warzywa jak i drobne papryczki. Te ostatnie można wypełniać ulubionym serkiem śmietankowym i podawać jako przystawkę.
Papryka marynowana
Kiedy nie wiadomo co zrobić z papryki z pomocą przychodzą nam przetwory, ponieważ paprykę można wykorzystywać nie tylko jako bazę dań, lecz także jako aromatyczny dodatek. Jednym ze sposobów przetworzenia papryki jest jej marynowanie. Papryka marynowana to jeden z najprostszych sposobów zachowania jej smaku i wartości odżywczych. Dzięki zalewie octowej papryka zachowuje swój kolor przez co jest doskonałym dodatkiem do sałatek czy kanapek.
Bałkański przysmak
Ostatnimi czasy na sklepowych półkach pojawił się czerwona i ostra pasta pochodząca z Bałkanów. Ajvar, bo o nim mowa, to pasta powstała na bazie papryki bakłażana i pomidorów. Przed przyrządzeniem ajvaru paprykę należy wstępnie upiec w piekarniku lub nad palnikiem kuchenki. Uzyskanie spalonej, czarnej skórki pozwoli na bardzo łatwe obranie papryki, a następnie jej zmiksowanie z innymi składnikami. Pastę można wzmocnić poprzez dodatek ostrej papryki w proszku.
Papryka faszerowana, papryka marynowana czy pasta z papryki pozwalają na wszechstronne wykorzystanie papryki i czerpanie z jej wartości odżywczych. Zastanawiając się co zrobić z papryki wystarczy sięgnąć do innych kuchni na świecie, gdzie papryka jest wykorzystywana na setki sposobów. Szczególnie przydatne są przetwory z papryki, które pozwalają się nią cieszyć także poza sezonem.