Kulinarne

Pomysły na pyszne i pożywne śniadania

Napisany przez easylife

Dlaczego śniadanie jest tak ważne? Z jednego prostego powodu – podstawowym zadaniem porannego posiłku jest dostarczenie organizmowi niezbędnej energii na najbliższe godziny po przebudzeniu.

Pożywne śniadanie – energia na wiele godzin

Z tego też powodu śniadaniowy posiłek powinien być bogaty w węglowodany złożone. Ich główną zaletą jest dłuższy proces trawienia (w stosunku do węglowodanów prostych, czyli monosacharydów), dzięki czemu zwiększenie stężenia glukozy we krwi przebiega stopniowo, a nasza energia uwalniana jest przez dłuższy czas. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia węglowodany złożone powinny stanowić połowę dziennego zapotrzebowania kalorycznego.

Ponadto podstawowymi składnikami pożywnego śniadania powinny być pokarmy bogate w witaminy z grupy B, cynk, błonnik pokarmowy, magnez oraz białko. Dostarczenie ich pozwala na zdrowe rozpoczęcie dnia z ogromną dawką energii na jego dalszą część.

Pyszne rozpoczęcie dnia – propozycje śniadań

Jednym z produktów zawierających dużą ilość węglowodanów złożonych i błonnika jest popularna ciecierzyca. Warto więc dodać ją do śniadaniowej listy. Potrawą, którą można podawać z ciecierzycą jest tunezyjski „wielki bałagan”, czyli popularna w tamtym regionie szakszuka – https://uwielbiam.pl/przepis/szakszuka-z-ciecierzyca. Jej podstawowymi składnikami są: jajka, cebula, pomidory oraz papryka. W proponowanej przez nas wersji przepis wzbogacony jest m.in. o: por, czosnek, pieprz cayenne, cynamon, lubczyk, szczypiorek oraz liście laurowe. Mimo że przygotowanie tego pysznego i pożywnego śniadania zajmuje około 45 minut, to efekt końcowy w pełni wynagradza spędzony w kuchni czas.

Nasza druga propozycja śniadaniowa to świetny wybór dla łasuchów. Są nią przepyszne naleśniki kakaowe z dodatkiem serka kremowego i soczystych truskawek – https://uwielbiam.pl/przepis/nalesniki-kakaowe.

Z kolei trzeci śniadaniowy przepis to danie wytrawne. Pierwsze skojarzenie z muffinkami sugeruje nam danie deserowe, jednakże nasz receptura zakłada jego warzywną wersję –  https://uwielbiam.pl/przepis/mini-muffinki-z-warzywami. Do wykonania potrawy niezbędne będą, takie składniki jak: makaron typu rurki (najlepiej z dodatkiem warzyw), 3 jaja kurze, śmietana 30%, ser grana padano, 5 łyżek zielonego pesto, a także zielony groszek konserwowy.

Kiedy dzisiejszego dnia będziemy kładli się spać, pomyślmy przez chwilę o poranku i zaplanujmy go tak, aby mieć czas na przygotowanie pożywnego śniadania. Jeśli do tej pory nie przykładaliśmy do tego wagi, warto to zmienić – nasz organizm nam za to podziękuję.

1 komentarz

Zostaw komentarz