Zdrowie i uroda

Trening metaboliczny , obwodowy, body pump – zajęcia fitness idealne dla mężczyzn

trening
Napisany przez easylife

Wielu mężczyzn bardzo sceptycznie podchodzi do uczestnictwa w zajęciach fitness, kojarząc je jedynie z kobiecym aerobikiem. Wybierają siłownię i pracę na wolnych ciężarach lub maszynach, jednak okazuje się, że wiele treningów grupowych w ramach zajęć fitness doskonale sprawdzi się w przypadku mężczyzn. Dziś podpowiemy, które zajęcia mogą zainteresować panów i na czym one polegają.

Trening metaboliczny

W ofercie zajęć fitness można trafić na trening metaboliczny, który doskonale sprawdza się w przypadku zarówno kobie, jak i mężczyzn. Jest to trening polegający na ćwiczeniu w interwałach czasowych, ze zmienną intensywnością z krótkimi przerwami pomiędzy ćwiczeniami. Trening ten, jak sama nazwa wskazuje, doskonale przyspiesza metabolizm organizmu i tym samym pomaga w szybszym spalaniu tkanki tłuszczowej. Najpopularniejszym rodzajem treningu metabolicznego jest HIIT oraz tabata. Ćwiczenia wykonywane są do muzyki, jednak w przeciwieństwie do innych rodzajów zajęć fitness, nie są oparte na układach choreograficznych. Trening składa się zarówno z ćwiczeń cardio, jak biegi podskoki, pajace, jak i wzmacniających z obciążeniem, na przykład przysiady ze sztangą, pompki, wznosy hantli.  Zajęcia te są wyjątkowo intensywne i przeznaczone są dla osób, które są wytrenowane przynajmniej na podstawowym poziomie.Dla mężczyzn mogą więc stanowić idealne uzupełnienie lub urozmaicenie treningów na siłowni.

Trening obwodowy 

Kolejny z treningów oferowanych przez większość klubów fitness to trening budujący wytrzymałość. Polega na tym, że na sali przygotowane są stacje: każda stanowi inne ćwiczenie. Celem obwodu jest przećwiczenie wszystkich partii mięśniowych. Każdy uczestnik zajmuje jedną stację i w ciągu interwału 50 /10 wykonuje jak najwięcej powtórzeń danego ćwiczenia, dbając oczywiście o prawidłową technikę. O upływie tego czasu, trenujący przechodzą na sąsiednią stację i wykonują kolejne ćwiczenie. Gdy wszyscy zaliczą 1 obwód, następuje przerwa, przeważnie 1-minutowa, po której obwód jest powtarzany. 

Body pump

Na tle powyższych treningów body pump, zwany potocznie pumpami, wyróżnia się kilkoma cechami. Przede wszystkim zajęcia odbywają się wyłącznie przy użyciu sztang, ewentualnie stepu. Każda grupa mięśniowa ćwiczona jest osobno w rytm muzyki (1 grupa mięśniowa = jeden utwór muzyczny), przy czym trening wykonywany jest w tzw. pro choreografii. Oznacza to, że ćwiczy się do muzyki, zmieniające się tempo lub motyw muzyczny dyktuje zmianę tempa. Pumpy to trening wzmacniający, budujący siłę i wytrzymałość. Co istotne, jedna pro choreografia, a więc jeden zestaw muzyczny, stosowany jest przez 3 miesiące, zatem w tym okresie uczestnicy wykonują te same ćwiczenia przy tym samym podkładzie muzycznym, jednak za każdym razem zwiększając obciążenie na sztandze. Po 3 miesiącach następuje zmiana bodźca – nowy układ oraz nowa muzyka. Zajęcia te pozbawione są ćwiczeń cardio, zawierają tylko ćwiczenia wzmacniające. Body pump cieszy się coraz większą popularnością wśród mężczyzn, którzy w ten sposób mogą urozmaicić swoje codzienne treningi.

Zobacz również: porady dla mężczyzn – ciekawostki i newsyZostaw komentarz