Styl życia

Tanie podróże, czyli jak planować podróż niskim kosztem

Napisany przez easylife

jak tanio podróżowaćPodróżowanie, poznawanie świata, spotykanie nowych ludzi – czy może być lepszy sposób na życie?  Niestety rzeczywistość jest zgoła inna, gdyż zobowiązania w postaci pracy czy rodziny nie pozwalają nam na poświęcenie całego swojego życia na podróże. Możemy jednak optymalnie wykorzystać przysługujący nam urlop lub wszystkie dni wolne, w  tym weekendy i święta  poświęcając je na podróżowanie. I to niewielkim kosztem. Sprawdźmy więc, jak planować podróż przy ograniczonym budżecie.
Zacznij od zmiany nastawienia i przekonań

Wiele osób rezygnuje z wymarzonych wyjazdów nie tylko ze względu na brak gotówki, ale również posiłkując się zupełnie nielogicznymi wymówkami: „Muszę być pod telefonem, w razie gdyby moja firma mnie potrzebowała”, „Mam w domu tyle kwiatów, które wymagają pielęgnacji”, „Rodzice mogą mnie potrzebować”. A przecież Twoje obowiązki możesz powierzyć innemu kompetentnemu pracownikowi, który świetnie zadba o każdą sprawę, kwiaty może podlewać sąsiadka lub przyjaciółka, której odwdzięczysz się  butelką dobrego wina i zaproszeniem do kina. A rodzice? Są dorośli, poradzą sobie bez Ciebie, w razie czego możesz poprosić kogoś z rodziny, aby co kilka dni kontaktował się z nimi sprawdzając, czy wszystko w porządku.

Najważniejsze to nie dać sobie wmówić, że podróżowanie jest czymś nieosiągalnym. Jeśli  Twoim marzeniem jest podróż do jakiegoś konkretnego miejsca na ziemi, po prostu rób wszystko, aby ten cel osiągnąć! Każdy kolejny krok, który przybliży Cię do niego, będzie doskonale wpływał na Twoje samopoczucie. Traktuj je więc jako wyzwania.

Strach przed nieznanym

Czy Ty również należysz do osób, które odczuwają lęk przed podróżowaniem i związanymi z tym nieprzewidzianymi sytuacjami, jak zgubienie drogi, utrata pieniędzy i dokumentów czy niedostateczna znajomość języka obcego? Jeśli tak, najwyższy czas pożegnać się z tym uczuciem. To bowiem kolejna wymówka, która blokuje Cię przed spełnianiem marzeń.
A przecież na każdą wyżej wymienioną sytuację jest rozwiązanie. Aby nie zgubić drogi wystarczy dobra mapa, nawigacja samochodowa czy ogólna znajomość geografii danego kraju. Przed kradzieżą pieniędzy i dokumentów uchroni Cię Twoja czujność oraz dobre zabezpieczenie swojego dobytku. Jeśli nie władasz płynnie językiem obcym, na czas podróży wyposaż się w dobry słownik, czy tzw. mini-rozmówki. Ewentualnie zaplanuj podróż z kimś, kto doskonale zna dany język.

Czas na konkrety

Podróżowanie może być darmowe, ale trzeba mieć w sobie wiele determinacji oraz doskonałej organizacji, aby z takiej formy skorzystać . Generalnie podróże kosztują. Lecz to od nas zależy, ile na nie wydamy. Poniżej podpowiadamy, jak zgromadzić budżet na podróż oraz jak tanio podróżować wykorzystując nadarzające się okazje.

Po pierwsze: zacznij oszczędzać. Planowanie podróży należy bowiem rozpocząć od zebrania odpowiedniej ilości gotówki, która pozwoli opłacić transport, nocleg oraz podstawowe wyżywienie. Nie musisz jednak co miesiąc odkładać na ten cel 300 zł, jeśli taka kwota jest zbytnim obciążeniem Twojego budżetu. Warto natomiast odkładać do skarbonki drobne monety, najlepiej 2 lub 5 zł, które są wydawane w sklepie jako reszta. Nie odczujesz ich braku w codziennych zakupach, a każdy wkład do skarbonki zbliży Cię do celu.

Po drugie: tanie loty. Wystarczy, że zaplanujesz podróż z odpowiednim wyprzedzeniem, a Twój bilet lotniczy może okazać się niezwykle tani. Przykładowo: za lot obustronny do Hiszpanii (Malaga) w maju zapłacisz ok. 400 zł, jeśli dokonasz zakupu z 6-miesięcznym wyprzedzeniem. Natomiast wykupując lot w tym samym terminie, lecz jedynie z 3-miesięcznym wyprzedzeniem zapłacisz już ponad 760 zł. Całkiem spora różnica, prawda? Warto zatem śledzić oferty tanich linii lotniczych i szukać atrakcyjnej ceny do wymarzonej destynacji.

Po trzecie: tanie noclegi. W pierwszej kolejności warto popytać znajomych, czy nie mają przypadkiem w danym miejscu kogoś znajomego lub czy mogliby polecić tani i sprawdzony hostel. Innym pomysłem jest skorzystanie z www.couchsurfing.org. Serwis ten umożliwia znalezienie noclegu u prywatnych osób w konkretnym miejscu za darmo. Jedynym Twoim zobowiązaniem będzie przyjęcie w zamian do siebie kogoś, kto szuka noclegu w Twojej okolicy. Wybierając nocleg w danym miejscu w trakcie podróży, trzymaj się z dala od kurortów i centrów. Tam ceny są zdecydowanie najdroższe. Czasami mały niepozorny hotel na skraju ulicy może okazać się miłym i czystym miejscem na nocleg, a cena z pewnością będzie satysfakcjonująca. Często też właściciele tego typu kwater są w stanie obniżyć cenę jeśli poświęcisz trochę uwagi na negocjacje 🙂

Po czwarte: ekonomiczne środki transportu. Oczywiście nie trzeba chyba wspominać o tym, że przemieszczanie się taksówką jest jedną z najdroższych opcji. W wielu miejscach na świecie transport miejską komunikacją bywa naprawdę tani. W przypadku, gdy posiadasz mały bagaż oraz masz osobę towarzyszącą (dla bezpieczeństwa) warto spróbować podróżowania auto stopem. To świetna okazja, aby zaoszczędzić pieniądze oraz poznać ciekawych ludzi. Jeśli w podróż wybierasz się większą ekipą, na przykład w cztery lub pięć osób, warto wynająć samochód. Koszty, włącznie z paliwem po podziale na wszystkich pasażerów będą dość niewielkie, a wy w wygodny sposób będziecie mogli przemieszczać się do dowolnego miejsca.

Tanie podróże są możliwe pod warunkiem, że przedłożysz luksus wygodnych wczasów na wyprawę pełną przygód. Nie marnuj zatem czasu i już teraz podejmij kroki, aby realizować swoje marzenia i zdobywać świat.

1 komentarz

  • tanie podróże są możliwe, tylko trzeba rozglądać się za tanimi biletami lotniczymi i interesować się ofertami, które się pojawiają, jeśli jest się na bieżąco to nie trudno znaleźć tani loty, np. na stronie http://www.pansamolocik.pl jest zawsze jakaś promocja, ciekawa oferta,

Zostaw komentarz