Dom i wnętrze

Jak urządzić pokój dla pierwszoklasisty

pokój do nauki
Napisany przez easylife

Przygotowanie pokoju dla pierwszoklasisty to nie lada wyzwanie, przed którym staje niemal każdy rodzic małego ucznia. Przestrzeń kilkulatka rozpoczynającego edukację musi być nie tylko ładna i przytulna, ale także wygodna, komfortowa i ergonomiczna. Dlatego też wielu rodziców i opiekunów zadaje sobie pytanie – jak urządzić pokój dla ucznia, aby służył on zarówno efektywnej nauce, jak i wypoczynkowi. W tym przypadku należy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Meble dla ucznia

Jednym z podstawowych kroków w urządzaniu pokoju dla ucznia jest zapewnienie mu odpowiednich mebli. Miejsce do nauki dla pierwszoklasisty musi być przede wszystkim wygodne i funkcjonalne, czyli takie, które zapewni efektywną naukę. W tym przypadku należy zwrócić uwagę zwłaszcza na biurko, krzesło oraz regały na książki. Najbardziej ergonomiczne biurka dla dzieci to takie, które są dostosowane do ich wzrostu. Na pierwszym etapie nauki biurko powinno mieć około 60 centymetrów wysokości. Równie istotnym wyposażeniem pokoju pierwszoklasisty jest wygodne krzesło biurowe – zaopatrzone w podłokietniki, regulowaną wysokość oraz możliwość ustawiania kąta oparcia. Warto też zadbać o odpowiedni regał na książki, który pomieści wszystkie podręczniki, słowniki i encyklopedie.

Oświetlenie

Istotną sprawą w aranżacji pokoju pierwszoklasisty jest oświetlenie, które powinno zapewnić komfortowe warunki do nauki. W tym przypadku warto zadbać o kilka źródeł światła – nie tylko główne sufitowe, ale także w postaci dodatkowych lampek. Lampa na biurku powinna świecić neutralnym i subtelnym światłem, aby nie męczyć oczu ucznia. Dodatkowo warto pamiętać o ważnej zasadzie – uczeń praworęczny powinien mieć lampkę po lewej stronie biurka, natomiast uczeń leworęczny po prawej. Równie ważne jest zachowanie optymalnej odległości pomiędzy źródłem światła a pulpitem biurka, która wynosi od 35 do 50 centymetrów.

Dodatki

Pokój pierwszoklasisty powinien zapewnić optymalne warunki do nauki. Dlatego oprócz standardowego wyposażenia warto też zadbać o odpowiednie dodatki. Dobrym rozwiązaniem jest zakup tablicy korkowej, mapy, globusa, teleskopu lub innych akcesoriów przydatnych do zdobywania wiedzy.

Urządzanie pokoju dla pierwszoklasisty wymaga połączenia miejsca do nauki z miejscem do wypoczynku i zabawy. Dlatego też warto wygospodarować w nim niewielki kącik wypoczynkowy. W zależności od wielkości pomieszczenia może to być wygodny fotel lub wiszące krzesło z miękką poduszką. Tak przygotowane miejsce pozwoli na chwilę relaksu.

Zostaw komentarz