Dom i wnętrze

Jak urządzić mieszkanie dla alergika?

mieszkanie dla alergika
Napisany przez easylife

Alergia jest klasyfikowana jako choroba cywilizacyjna dotykająca coraz większą ilość osób. Jak więc urządzić mieszkanie dla alergika, aby stworzyć dla niego warunki życia sprzyjające jego zdrowiu? Sprawdźmy, o czym pamiętać.

 

Alergia na roztocza

W domu najczęściej uczula nas kurz, pleśń, grzyby oraz sierść naszych czworonożnych domowników. Bardzo alergizujące są także roztocza, które żyją w naszych dywanach, zasłonach, tapicerce, pościeli i materacach.

Jak utrudnić roztoczom życie? Nie gromadźmy sprzętów, drobiazgów, figurek, a książki schowajmy w szafie, witrynce lub przerzućmy się na coraz bardziej popularne ebooki.

Im mniej kurzu, tym mniej siedliska dla roztoczy, tym mniej uczulających środków do dezynfekcji i łatwo dostępne przestrzenie do regularnego mycia na mokro i odkurzania. Nie kupujmy dywanów, chodników, futrzaków, zasłon, firan i starych tapicerowanych mebli. Na oknach powieśmy żaluzje lub ewentualnie lekkie, ale gęste firanki, które będą działać jak filtr na oknach zatrzymując kurz wpadający z zewnątrz. Pamiętajmy jednak, że firany należy prać minimum co dwa tygodnie!

Podłoga powinna być gładka i łatwa w czyszczeniu – najlepszym rozwiązaniem będą panele, parkiet lub terakota. Stary parkiet lub wymieniamy na nowy, albo przekładamy i lakierujemy.



Niezwykle ważna jest także jakość domowego powietrza (nie tylko dla alergików). Dobrym rozwiązaniem jest klimatyzator, który nie dość, że dba o odpowiednią temperaturę powietrza, to również wyłapuje zanieczyszczenia i drobnoustroje. Dobrą inwestycją jest  zakup odkurzacza wodnego albo takiego ze specjalnymi filtrami dla alergików.
W związku z alarmującymi doniesieniami na temat smogu, rośnie popularność oczyszczaczy powietrza, które informują o zawartości szkodliwych pyłków i usuwają je. Bardzo przydatny jest także dyfuzor, czyli nawilżacz, który jednocześnie oczyszcza powietrze.

 

Farby, kleje i środki czystości dla alergików

 

Wykańczając mieszkanie weźmy pod uwagę skład wybieranych materiałów – im krótszy i prostszy skład – tym lepiej. Farby antyalergiczne i lakiery powinny być rozcieńczane wodą, a nie rozpuszczalnikami. Sprawdzajmy, czy dany produkt posiada atesty, certyfikaty i rekomendacje organizacji dbających o ochronę zdrowia i środowiska.

Ściany w kuchni i łazience pokryjmy łatwymi w sprzątaniu kafelkami, a w pozostałych pomieszczeniach użyjmy farb emulsyjnych. Najlepszym rozwiązaniem jest rezygnacja z tapet i boazerii, ponieważ nie dość, że są montowane klejami zawierającymi alergizujące substancje, to pod ich powierzchnią tworzy się idealna przestrzeń dla kurzu, roztoczy, grzybów i pleśni.

Czystość w domu najlepiej utrzymywać specjalnymi środkami dla alergików (bez sztucznych środków zapachowych, barwiących i konserwujących) lub zrobić własne płyny do mycia na bazie naturalnych i bezpiecznych produktów.



Zostaw komentarz