Dom i wnętrze

Aranżacja balkonu – stwórz swój mały domowy ogród

patio
Napisany przez easylife

Piękny ogród pełen pachnących kwiatów i ciekawej roślinności to marzenie wielu z nas. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na taki luksus. Mieszkańcy bloków mają bowiem do dyspozycji często niewielki kawałek przestrzeni, jaką jest balkon. Ale kto powiedział, że właśnie na balkonie nie możemy stworzyć pięknego ogrodu? Dziś chcemy Wam pokazać, jak dobrać odpowiednie kwiaty na balkon, aby cieszyły swoim pięknem przez cały sezon.

 

Kwiaty balkonowe a ekspozycja na słońce

Kwiaty to doskonały sposób na aranżację naszego balkonu bez względu na to, jakiej jest wielkości.  Warto jednak pamiętać, iż większość z nich wymaga specjalnej opieki. Wiąże się to z tym, na którą stronę świata zwrócony jest balkon.

Strona południowa – jego zaletą jest długie nasłonecznienie w ciągu dnia. Należy pamiętać, że nie wszystkie rośliny lubią mocne słońce. Na balkonie o ekspozycji południowej sprawdzą się bowiem takie kwiaty, jak pelargonia, petunia, bratek, lawenda, nasturcja, dalia, tulipan, krokus, maciejka, lwia paszcza,  ale również wszelkie doniczkowe sukulenty, kaktusy, fikusy, juki, rododendrony.

Strona wschodnia – w tym przypadku słońce mocno nagrzewa i oświetla balkon do południa, po czym przestrzeń pokrywa się półcieniem. Na wschodnim balkonie dobrze będzie się czuła stokrotka, pelargonia, nagietek, begonia, surfinia, bratek, petunia, hortensja, lobelia, wrzos.

Strona północna – tu światła słonecznego jest najmniej i właściwie cały czas panuje półcień, który doskonale odpowiada takim kwiatom, jak:  pierwiosnki, niezapominajki, lobelie, nasturcje, fuksje, paprocie, niecierpki, bluszcze.

Strona zachodnia – balkon ten w lecie jest szczególnie mocno nasłoneczniony po południu aż do zachodu słońca. W tym przypadku należy szczególnie starannie dobrać rośliny, a najlepiej sprawdzą się takie kwiaty, jak: lawenda, werbena, oleandry, aksamitki, fuksje, bratki, maciejki, surfinie, pelargonie, bluszcze oraz pnącza.

 

Pielęgnacja roślin na balkonie

Nasze kwiaty będą pięknie kwitły na balkonie pod warunkiem,że będziemy o nie odpowiednio dbać.  Przede wszystkim sadźmy kwiaty w dużych i głębokich doniczkach i skrzyniach, zwłaszcza w przypadków tych, które szybko się rozrastają.  Korzenie będą miały więcej miejsca  i tym samym nasze rośliny będą silniejsze.  Zadbajmy o to, aby skrzynki  i donice miały na dnie otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody.

Niezwykle ważne jest podlewanie naszych roślin. W większości przypadków wystarczy to robić raz dziennie, natomiast kwiaty wyeksponowane na stronę południową w upalne dni powinniśmy podlewać  2 razy dziennie – najlepiej rano i wieczorem.

Obserwujmy również kwiaty, liście i łodygi naszych roślin balkonowych. Jeśli zauważymy ślady grzybów lub innych szkodników, natychmiast usuńmy  fragment rośliny, aby nie zarażała innych jej części.

Po kilku tygodniach, gdy rośliny wyciągną już z ziemi  wartościowe składniki,  możemy również sięgnąć po nawóz.  Uważajmy jednak z ich ilością. W przypadku skrzynek balkonowych wystarczy naprawdę niewiele rozcieńczonego nawozu, aby dostarczyć korzeniom niezbędnych substancji.

Tak przygotowany kwiecisty ogród sprawi, że nasz balkon będzie doskonałą oazą spokoju i idealnym miejscem na relaks.

Zostaw komentarz