Dom i wnętrze

Jak zmienić boazerię w atrakcyjny element wnętrza?

boazeria
Napisany przez easylife

Boazeria była jednym z charakterystycznych elementów wnętrz mieszkań w latach 70’ i 80’. Dziś często straszy swym wyglądem, przypominając dawno minione czasy. Zastanawiasz się co z nią zrobić by wnętrze zyskało nowoczesny i świeży wygląd?

Jeśli pierwszą myślą na widok niemodnej boazerii jest – zerwać, zastanów się czy na pewno warto. Po pierwsze nie wiesz, w jakim stanie jest ściana, która się pod nią znajduje i jak wiele pracy będziesz musiał włożyć by wyglądała schludnie i elegancko. Po drugie, naturalne wykończenia ścian stają się coraz bardziej modne. Wystarczy więc trochę papieru ściernego i farby, by szybko i bez wielkiego trudu boazeria zyskały całkiem nowy wygląd.

Od czego trzeba zacząć?

Pierwszym etapem jest oczyszczenie desek ze starych warstw lakieru. Najlepiej do tego zadania będzie się nadawał drobnoziarnisty papier ścierny i szlifierka. Oczywiście wszystkie zagłębienia trzeba przecierać ręcznie. Podczas pracy powstanie dużo pyłu, dlatego po jej zakończeniu boazerię należy wytrzeć wilgotną szmatką i poczekać aż wyschnie. Następnie można wziąć się za malowanie.

boazeria w domu

Naturalność czy kolor?

Po oczyszczeniu desek możesz wybrać jedną z dwóch sposobów na ich pomalowanie. Jeśli boazeria nie jest za bardzo zniszczona a Ty chcesz pozostawić naturalny wygląd drewna wystarczy pokryć ją matowym lakierem do drewna, chroniącym przed ciemnieniem lub lakierownią, która nada drewnu koloru.

W wypadku kiedy deski są podniszczone lub chcesz całkowicie zmienić styl pomieszczenia możesz wybrać coś z szerokiej gamy barw farb do drewna. Należy je nakładać małym wałkiem a szczeliny pomiędzy wąskim pędzelkiem. Musisz również pamiętać by drewna nie malować farbami olejnymi lub przeznaczonymi do tworzyw sztucznych

Wybór koloru

To jaki kolor należy wybrać do pomalowania, zależy od kilku czynników: w jakim stylu ma być utrzymane całe wnętrze, jak duże jest pomieszczenie i jak dużą powierzchnię ścian zajmuje sama boazeria.

Biel – doskonale się wpisuje w styl skandynawski, po pomalowaniu desek białą farbą, pomieszczenie całkowicie zmieni swój charakter, stanie się jaśniejszy i będzie sprawiał wrażenie bardziej przestronnego.

Szarości – zależnie jaki odcień wybierzesz uzyskasz inny efekt końcowy. Ciekawym rozwiązaniem może być połączenia kolorystyki jasnej szarości ściany z ciemniejszą o kilka tonów boazerią.

stylowa boazeria

Jasne kolory – barwy delikatnego błękitu lub mięty, będą świetnie pasować np. do kuchni lub łazienki nadając im oryginalnego i świeżego wyglądu.

Intensywne barwy – granat, żółć czy zieleń, będą doskonale pasować do wnętrza, w którym boazeria pokrywa tylko jedną lub fragment ściany. Dzięki takiej kolorystyce stanie się elementem dekoracyjnym pomieszczania nadając mu nowoczesnego i oryginalnego wyglądu.

W większych pokojach można zastosować połączenie dwóch kolorów.

Na koniec pomalowaną powierzchnię możesz dekorować na różne sposoby: wykorzystać szablon i nanieść wałkiem różne wzory lub wykorzystać naklejki ścienne. Tak odnowiona boazeria będzie niezwykle oryginalnym elementem nowej aranżacji pomieszczenia.

Zostaw komentarz