Dom i wnętrze

Jak zadbać o kwiaty cięte? Przedłuż ich życie i pozwól na rozkwit!

wazon-wysoki-kwiaty-ciete
Napisany przez easylife

Kwiaty cięte to jeden z najwspanialszych sposobów rozjaśnienia i upiększenia wnętrza, jakie tylko można sobie wyobrazić. Jak zatem sprawić, by cięte kwiaty jak najdłużej zachowały swój urok?

Kwiaty rozświetlą każde wnętrze

Nie da się ukryć, że bukiet tulipanów czy niezapominajek ozdabiających stół może wytworzyć w danym pokoju iście bajkową atmosferę. Wstawiajmy kwiaty do wnętrz jak najczęściej! Poprawią one nam humor, a także rozświetlą szarość przeciętnych dni. Warto przy tym postarać się, by cieszyły nas dobrym stanem przez długi czas.

Przygotuj końcówki na spotkanie z wazonem wysokim

Wiedza o odpowiednim traktowaniu końcówek w zależności od kwiatu jest dość powszechna, ale wciąż nie zawsze stosowana. Odpowiednio przygotowana do „leżakowania” w wodzie końcówka ciętego kwiatu sprawi jednak, że roślina przez dłuższy czas zachowa swoje właściwości, a także nie zmieni wyglądu i uniknie więdnięcia w szybkim tempie. Zadbajmy przede wszystkim o:

  • przycięcie końcówek – operację przeprowadzamy ostrym narzędziem tak, by uniknąć szarpania łodygi (najlepszy będzie naostrzony nóż). Łodygę obcinamy o ok. 2-3 cm;
  • usunięcie liści z dolnej części pędu – zanurzona w wodzie, uszkodzona zerwaniem liści skórka kwiatu wydziela węglowodany, powodujące wzrost mikroflory bakteryjnej, która z kolei blokuje naczynia, zapewniając kwiatowi składniki odżywcze przez dłuższy czas. Pamiętaj przy tym, że kolce to nie liść – róże należy zostawić w spokoju;
  • zmiażdżenie końcówek – ale tylko w przypadku kwiatów posiadających w łodydze tak zwany sok mleczny. Należą do nich między innymi maki i gazanie. Wyciekający sok blokuje możliwość pobierania wody przez kwiat, dlatego dobrym pomysłem jest zanurzenie ich końcówek we wrzątku na kilkanaście sekund;
  • nie miażdżenie końcówek – w przypadku kwiatów różanych i gatunków liliowych miażdżenie łodyg prowadzi do rozwoju grzybów i bakterii. Lepiej będzie umieścić je na kilkanaście sekund w gorącej wodzie, co przywróci drożność układowi naczyniowemu.

kwiaty-ciete-wazon-wysoki

Zadbaj o wodę

Woda stanowi podstawę „pożywienia” ciętego kwiatu, zapewniając im możliwość przedłużenia swojego życia poprzez opóźnienie procesów więdnięcia. Podobnie jak w przypadku docinania, również woda dla kwiatów może być przygotowana pod kątem wydłużenia żywotności roślin.

Optymalna temperatura i naczynie

Dla kwiatów ciętych wynosi ona około 40 stopni Celsjusza. Ciepła woda zawiera w swoim składzie mniej tlenu, dzięki czemu procesy starzenia kwiatów wydłużają się. Istotny jest również dobór naczynia. Najlepszy będzie bowiem wysoki wazon: dzięki długim ściankom łodygi znajdą punkt oparcia, nie nadwerężając zbytnio swojej struktury.

Lepiej dla kwiatów będzie wodę uprzednio przegotować. Woda po przegotowaniu zawiera mniej powietrza, dzięki czemu wzrastają możliwości pobierania wody przez obcięty kwiat, a dodatkowo zminimalizowane zostaje ryzyko blokady naczyń w łodydze.

Jak często wymieniać wodę?

Odpowiedź jest prosta: codziennie! Zasadniczy wpływ na rozwój i długowieczność kwiatów ciętych ma ograniczenie do minimum rozwoju bakterii rozwijających się w wodzie, które zatykają naczynia obecne w łodygach i pędach. Można tego uniknąć poprzez codzienną wymianę wody.

Zostaw komentarz