Zdrowie i uroda

Arbuz – gasi pragnienie, leczy i upiększa

Napisany przez easylife

arbuzTen soczysty i smaczny owoc przywędrował do nas z Południowej Afryki.  Sezon na arbuza w Polsce rozpoczyna się w czerwcu i trwa do końca sierpnia. W tym czasie możemy w pełni korzystać z jego dobrodziejstw, zwłaszcza iż w 92% składa się z wody, a  więc jest  doskonale gasi pragnienie dostarczając bardzo mało kalorii. Dziś przyjrzymy się bliżej temu pięknemu owocowi, aby sprawdzić, jakie właściwości w sobie kryje.

Witaminy i minerały w arbuzie
Arbuz nie należy do owoców będących bombą witaminową. Zawiera jednak cenną dla naszego zdrowia witaminę A i C, a także witaminę B1, B2 i B6.
Znajdziemy w nim pewną dawkę mikroelementów – potasu, sodu, wapnia, żelaza oraz magnezu.
Na szczególną uwagę zasługuje jednak fakt, iż arbuz jest niezmiernie bogatym źródłem beta karotenu oraz likopenu, słynącego ze swych właściwości antynowotworowych.
Arbuz jest niskokaloryczny – na 100g owocu przypadają  zaledwie 34 kalorie.

Właściwości dla zdrowia
Z pewnością należy wspomnieć o wpływie arbuza na nasze zdrowie. Najważniejsze jego właściwości zdrowotne to:
– zapobieganie chorobom serca i układu krwionośnego,
– pomoc w obniżeniu ciśnienia krwi,
– wsparcie dla nerek w procesie oczyszczania oraz redukcji ilości kwasu moczowego,
– pomoc w obniżeniu temperatury ciała,
– wsparcie dla osób chorujących na cukrzycę,
– pozytywny wpływ na zdrowie naszych oczu,
– zapobieganie dysfunkcjom seksualnym,
wspomaganie metabolizmu oraz funkcjonowania układu pokarmowego,
– wpływ na stan skóry.

Właściwości dla urody
Właściwości arbuza często są wykorzystywane w pielęgnacji naszego ciała. Spożywanie arbuza  oraz stosowanie go zewnętrznie świetnie poprawia kondycję naszej skóry. Zawiera bowiem enzymy, które mają działanie ściągające i tonizujące na skórę, doskonale oczyszcza ją i ujędrnia. W sezonie warto wykorzystywać arbuza do przygotowywania domowych maseczek do twarzy, które nie tylko nadadza jej promienny blask, ale również pomogą w leczeniu stanów zapalnych skóry.

Spożywajmy arbuzy przez cały sezon i wykorzystujmy jego naturalne właściwości, dzięki czemu nie tylko poprawimy nasze zdrowie, ale również zadbamy o urodę.

 

Zostaw komentarz