Kulinaria

Bób – właściwości oraz wartości odżywcze

bób
Napisany przez easylife

W miesiącach letnich produktem, który można spotkać w każdym sklepie jest bób. Staje się on coraz popularniejszy, ponieważ jest smaczny, można go ciekawie przyrządzić, a do tego posiada naprawdę korzystne dla zdrowia właściwości. Na wstępie trzeba jednak zaznaczyć jedno: bobu nie jada się na surowo – przed spożyciem należy go najpierw ugotować.

Jak przyrządzać i spożywać bób?

Jeśli chodzi o to, jak gotować bób, to można to zrobić na kilka sposobów. Na przykład w garnku na parze albo w kuchence mikrofalowej. Jednak najpowszechniejsze jest gotowanie tej rośliny strączkowej w wodzie. Przed gotowaniem bób należy umyć, a potem włożyć do garnka i zalać zimną wodą (powinno jej być dwa razy więcej niż bobu).

Na początku gotowania do wody można wsypać płaską łyżeczkę cukru, a kiedy woda zacznie wrzeć, należy do niej dosypać soli. Można zrobić to dość obficie, bo to właśnie sól pomoże w wydobyciu wyjątkowego smaku bobu. Po zagotowaniu wody bób gotuje się na średnim ogniu przez 15-20 min. (aż woda zrobi się lekko brązowa).

Kiedy bób osiągnie preferowany stopień miękkości (można to sprawdzić próbując jedną fasolkę), a jego skórka stanie się lekko pomarszczona, należy go odcedzić i jest on wtedy gotowy do jedzenia. Niezależnie od wybranego sposobu gotowania, najważniejsze jest to, by bobu nie rozgotować. Najlepszy w smaku jest bowiem lekko twardy oraz chrupiący. Ugotowany bób można spożywać zarówno ze skórką, jak i bez. Ciekawą opcją jest doprawienie bobu roztopionym masłem z czosnkiem i solą. Natomiast kiedy ugotuje się go z koperkiem, to będzie świetnie pasować do sałatek i dań obiadowych.

Wartości odżywcze oraz właściwości bobu

Po pierwsze jest to roślina, która może dać uczucie sytości, a po drugie ma korzystne właściwości zdrowotne. Przy stosunkowo niewielkiej ilości kalorii odznacza się bowiem wysokimi wartościami odżywczymi. Jedna szklanka ugotowanego bobu zawiera mniej więcej 190 kcal oraz 33 g węglowodanów. Wysoka ilość błonnika, a mała zawartość tłuszczu sprawia, że bób jest odpowiedni dla osób:
– chcących skutecznie zrzucić zbędne kilogramy,
– ceniących zbilansowaną dietę,
– chcących prowadzić profilaktykę w chorobie wieńcowej.
Bób jest również idealną opcją dla osób, które nie spożywają mięsa (wegan i wegetarian), ponieważ w 100 g zawiera aż 7,6 g białka – skutecznie więc uzupełnia jego zapotrzebowanie. Taka sama ilość tej rośliny pokrywa też w całości dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy.

Jedna porcja bobu zawiera około 10 g błonnika, a więc zaspokaja mniej więcej 1/3 jego dziennego zapotrzebowania (zalecana dzienna dawka to 25-35 g). Błonnik jest ważnym składnikiem odżywczym, ponieważ daje uczucie sytości, a jednocześnie ułatwia pracę jelit. Jednocześnie obniża on ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i stabilizuje stężenie glukozy we krwi. Bób jest również źródłem sodu, a także witamin i składników mineralnych, takich jak: witamina K, tiamina, ryboflawina oraz żelazo, magnez, miedź, a także wspomniane wcześniej foliany. Jak więc widać, rosnąca popularność bobu wynika z jego walorów smakowych, ale poparta jest jego właściwościami i bogatymi wartościami odżywczymi.

Zostaw komentarz