Cukinia to warzywo z rodziny dyniowatych, często nazywane również kabaczkiem. W Polsce dostępne są różne jej odmiany, w tym żółta, zielona czy pasiasta. Cukinia jest lekkostrawna i smaczna, a przy tym bardzo wartościowa pod względem odżywczym. Warzywo to z powodzeniem wykorzystać można w wielu różnych przepisach, za każdym razem zyskując znakomity oraz unikalny rezultat.
Kotlety z cukinii
Kotlety z cukinii to sposób na szybki, tani i bezmięsny obiad. Posiłek ten smakuje zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Najlepiej przygotować kotlety w klasycznej panierce, a następnie podać z lekką surówką. W przepisie tym niezbędne są jajka i bułka tarta, a także sól, pieprz, słodka papryka i suszony czosnek. Kotlety te są zdecydowanie mniej kaloryczne od placków ziemniaczanych, a przy tym znacznie zdrowsze. Cukinii lepiej nie kroić w przesadnie grube plastry, ponieważ wówczas panierka zarumieni się jeszcze przed zmięknięciem warzywa. Optymalna grubość to około 1 cm. Cukinię wystarczy umyć i osuszyć, a następnie odciąć końcówki oraz pokroić resztę na plastry. Po osuszeniu kotlety można wstępnie osolić oraz oprószyć pieprzem, słodką papryką i suszonym czosnkiem. Po doprawieniu należy je otoczyć mąką pszenną, jajkiem i bułką tartą. Kotlety z cukinii najlepiej smażyć do zarumienienia, sprawdzając widelcem ich miękkość.
Pasztet z cukinii
Pasztet z cukinii powstaje w wersji wegetariańskiej, czyli pozbawionej mięsa. Taki posiłek idealnie sprawdzi się jako jarski dodatek do pieczywa, a także osobne danie. Pasztet z cukinii posiada delikatny aromat i jest bardzo smaczny, a przy tym stosunkowo prosty w przygotowaniu. Po upieczeniu nie posiada przesadnej kruchości, dzięki czemu można kroić go w paski. Jego konsystencja może też być nieco bardziej zbita, np. po zwiększeniu ilości kaszy manny. W przepisie sprawdzi się zarówno zielona, jak i żółta cukinia. Oprócz tego warto dodać marchew, cebulę, czosnek czy jaja, a także przyprawić posiekanym koperkiem, łyżeczką curry, pieprzem oraz słodką papryką. Do upieczenia pasztetu z cukinii najlepiej sprawdzi się foremka o rozmiarach ok. 11 x 30 cm, którą należy wyłożyć papierem. Piekarnik powinien być rozgrzany do 180 stopni Celsjusza. Z reguły pasztet ten piecze się na środkowym poziomie przez około 1 godz. 15 minut, z funkcją góra-dół i bez termoobiegu, aż do momentu odpowiedniego stężenia.
Sałatka z cukinii
Z cukinii żółtej i zielonej przygotować można różne przetwory, które następnie przechowywać da się w słoikach przez całą zimę. Szczególną popularnością cieszą się sałatki, stanowiące idealne dopełnienie obiadu czy grilla. Sałatka z cukinii na zimę może zawierać różne efektowne dodatki, np. marynowaną paprykę. Nie tylko idealnie komponuje się ona z pozostałymi składnikami pod względem wizualnym, ale również smakowym. Sałatkę warto jeszcze bardziej urozmaicić, dzięki czemu stanie się pyszniejsza i bardziej kolorowa. Na zimę przygotować można chociażby przetwory z cukinii i ogórków, które jesienią sprawdza się jako dodatek do posiłków. Smak zalewy dla takiej sałatki jest słodko-kwaśny, przez co z pewnością docenią go miłośnicy potraw marynowanych.
Zapiekanka z cukinii
W sezonie cukinia jest jednym z najtańszych warzyw, dlatego warto wówczas jak najlepiej ją wykorzystać. Jednym z ciekawszych przepisów z jej udziałem jest zapiekanka, w której równie ważną rolę odgrywa ser mozzarella. Danie to idealnie nadaje się na obiad lub kolację, zwłaszcza w przypadku poszukiwania taniego pomysłu na posiłek. Zapiekanka z cukinii jest łatwa i szybka w przygotowaniu, dzięki czemu może być zrobiona nawet przez osoby niedoświadczone. Posiłek ten idealnie smakuje z sosem tzatziki, jogurtem naturalnym czy sosem czosnkowym. Do zapiekanki warto dodać cebulkę i aromatyczny koperek, aby wzbogacić jej walory smakowe. Interesujący przepis na ten rarytas znaleźć można na blogu: https://kulinarneprzeboje.pl/zapiekanka-z-cukinii/. Gotowe danie jest wyjątkowo delikatne i lekkostrawne, dzięki czemu stanowi dobrą alternatywę dla zapiekanek ziemniaczanych.