Zdrowie i uroda

Czy zielona kawa ma właściwości odchudzające?

Napisany przez easylife
Źródło zdjęcia:dynamichealth.com

Źródło zdjęcia:dynamichealth.com

Zielona kawa w ostatnim czasie próbuje przeniknąć do naszego światopoglądu jako produkt o niezwykłych właściwościach, wśród których tą najbardziej pożądaną i eksponowaną w przekazach marketingowych jest odchudzanie. Czy jednak warto wierzyć w to, co czytamy i słyszymy o zielonej kawie Dziś przyjrzymy się jej nieco bliżej i postaramy odpowiedzieć na to pytanie.

Co to jest zielona kawa

Choć wiele osób myśli, że zielona kawa to egzotyczna roślina pochodząca z najbardziej dzikich rejonów świata, to jednak musimy ich rozczarować. Zielona kawa to zwykła kawa, tyle że w jej przypadku nie zakończył się proces palenia, co zapewniło jej zielony kolor. Ważne jednak, że mimo iż proces obróbki został przerwany, zawartość kofeiny pozostała w kawie taka sama jak w przypadku ziaren palonych. Jest za to łagodniejsza w smaku oraz nie ma tak intensywnego aromatu.

Zielona kawa – właściwości odchudzające

To właśnie z powodu wspaniałych właściwości zielona kawa zyskała tak ogromną popularność. Najważniejszym bowiem składnikiem kawy, dzięki któremu została ona “zauważona” jest ACG – kwas chlorogenowy. Co to jest? Otóż jest to silny utleniacz o właściwościach bakteriobójczych, jednak cały sekret jego właściwości tkwi w połączeniu z kofeiną. To właśnie to połączenie sprawia, że zielona kawa wpływa na znaczne obniżenie stopnia przyswajania glukozy z pożywienia oraz zmniejsza poziom gromadzenia się glukozy w postaci tłuszczu. Jednak to nie wszystko. Otóż dzięki substancjom zawartym w zielonej kawie zwiększa się tempo spalania tkanki tłuszczowej, co przy systematycznym spożywaniu zielonej kawy może skutkować utratą od 15 do 30% tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać, że zielona kawa to nie cudowny lek na odchudzanie i pijąc ją możemy bezkarnie objadać się wysokokalorycznymi przekąskami i odpoczywać na kanapie. Aby efekt był widoczny, należy uprawiać jakąkolwiek aktywność fizyczną, aby nasz organizm mógł w ogóle rozpocząć proces spalania tkanki tłuszczowej.

Inne właściwości zielonej kawy

Oprócz właściwości odchudzających zielona kawa pomaga również w oczyszczaniu organizmu z toksyn. Jest również źródłem antyoksydantów oraz ma działanie bakteriobójcze. Wśród źródeł na temat zielonej kawy można również znaleźć informację, iż jej picie może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2.

Zielona kawa – jak przyrządzić

Zielona kawa do picia przygotowywana jest tak samo, jak czarna. Ziarna najpierw należy zmielić, a następnie zalać wrzątkiem i odczekać kilka minut, aż kawa się zaparzy. Dla urozmaicenia jej smaku można dodać na przykład cynamon, kardamon czy odrobinę wanilii.

Gdzie kupić zieloną kawę

Zieloną kawę dość trudno nabyć w popularnych hipermarketach. Najprościej i najszybciej można ją zamówić w sklepach internetowych, które w swojej ofercie mają zarówno ziarna zielonej kawy, jak i już zmieloną kawę.

Wygląda na to, że zielona kawa faktycznie może pomóc nam w utracie tkanki tłuszczowej. Jednak aby to było możliwe, ważne jest jej systematyczne spożywanie oraz ruch, który jest niezbędny do pobudzenia naszego metabolizmu.

Zostaw komentarz