Ciąża i wieńczący ją poród to niezwykle ważny czas w życiu kobiety. Wydanie na świat potomstwa wiąże się z wieloma emocjami, ale również strachem przed samym porodem. Niektóre kobiety, w obawie przed bólem, decydują się na poród poprzez cesarskie cięcie, dla innych taki poród jest koniecznością z powodu uwarunkowań zdrowotnych. Czym jest poród naturalny, a czym cesarskie cięcie?
Zalety porodu naturalnego
Poród który odbywa się siłami natury jest najbardziej wskazaną metodą narodzin dziecka, który przy prawidłowym przebiegu ogranicza możliwości komplikacji i sprawia, że noworodek nie przeżywa tak silnego szoku, jak podczas cesarskiego cięcia.
Poród naturalny powoduje, że kobieta może aktywnie uczestniczyć w narodzinach dziecka i tuż po jego pojawieniu się na świecie, dostaje niemowlę w ramiona nawiązując z nim silną więź. Po naturalnym porodzie młoda mama szybko dochodzi do siebie, obowiązkowa obserwacja trwa 2 godziny, po czym może się ona zajmować swoją pociechą.
Kolejnym plusem naturalnego porodu jest mniejsza bolesność niż przy cesarskim cięciu i oczywiście brak blizny „zdobiącej” podbrzusze. Dla kobiet bezpieczniejsze jest również to, że przy porodzie siłami natury nie jest przerywana ciągłość powłok brzusznych i nie zostaje rozcięta macica. Znacznie ogranicza to możliwość komplikacji, które mogą pojawiać się przy zabiegach chirurgicznych. W przypadku wystąpienia konieczności nacięcia krocza, odpowiednio wykonany zabieg i prawidłowa pielęgnacja rany sprawia, że blizna może być niewyczuwalna.
Poród naturalny nie zawsze jest możliwy
Mimo że rodzenie siłami natury jest najlepszą dla kobiecej fizjologii formą porodu, dziecko nie zawsze może przyjść na świat w ten sposób. Czasem cesarskie cięcie jest koniecznością, szczególnie w przypadku wad anatomicznych kobiety, dużej wagi dziecka czy jego nieprawidłowego ułożenia w macicy. W takich wypadkach poród naturalny mógłby zagrażać życiu kobiety i jej dziecka – najlepszym wskazaniem jest cesarskie cięcie, czyli zabieg chirurgiczny polegający na rozcięciu powłok brzusznych oraz macicy w znieczuleniu ogólnym lub dolędźwiowym i wydobyciu z niej dziecka.