Zdrowie i uroda

Domowe sposoby na przeziębienie – napoje

rozgrzewajace napoje
Napisany przez easylife

Naturalne leczenie coraz bardziej wkupuje się w łaski coraz większej ilości osób. Okres jesienno – zimowy jest szczególnym czasem, w którym chłodniejsze dni i częsta zmiana pogody może sprzyjać częstym przeziębieniom. Domowe sposoby na przeziębienie mają za zadanie usunąć pierwsze symptomy choroby i wzmocnić nasz organizm. Nie ma to jak naturalne metody radzenia sobie ze stanem gorączkowym występującym również podczas przeziębień. Poniżej widnieją przykłady naturalnych metod na przeziębienie w postaci napojów.

Sok z czarnego bzu

Czarny bez na przeziębienie stosowany jest od dawna, a jego lecznicze właściwości śmiało są wykorzystywane. Czarny bez posiada przeciwgrypowe zdolności, które radzą sobie nawet z gorączką. Szybko obniża podwyższoną temperaturę ciała oraz działa wzmacniająco na błony śluzowe dróg oddechowych. Jak przygotować sok z czarnego bzu? Owoc czarnego bzu należy ogrzewać w garnku do momentu aż puści sok. Następnie trzeba go odsączyć poprzez gazę i zagotować razem z miodem w proporcji 1 (miód)/ 10 (sok). Tak przygotowany sok można rozlać do butelek i pić rozcieńczony z wodą około 3 razy dziennie.

Mleko z czosnkiem

Mleko z czosnkiem na przeziębienie nie każdemu może przypaść do gustu ze względu na swój smak. Jednak czosnek od lat znany jest ze swoich zdolności leczniczych zwłaszcza tych, które wzmacniają odporność ludzkiego organizmu. Smak można poprawić dodając zbawienny i cenny miód, który zniweluje ostry i dla niektórych nie przyjemny smak czosnku. Należy pamiętać, aby ani czosnku ani miodu nie zalewać gorącą wodą, ponieważ wtedy te lecznicze składniki tracą swoją wartość, która ma nam pomóc w wyzdrowieniu. Proporcje składników w napoju zależą od osobistych preferencji.

Herbata z dzikiej róży

Dzika róża jest doskonałym źródłem witaminy C tak potrzebnej podczas przeziębienia. Witamina C podczas każdej choroby powinna być regularnie dostarczana z zewnątrz. Aby zrobić herbatę z dzikiej róży należy 3 łyżki jej wysuszonego owocu zalać 0,5 litra wrzątku i pozostawić w termosie na noc. Tak zaparzoną i przecedzoną dziką różę można pić 0,5 szklanki, 4 razy dziennie około 30 minut przed posiłkiem.

Herbata rumiankowa

Rumianek jest jednym z najbardziej znanych leczniczych ziół o wszechstronnych właściwościach. Ze swoim cennym składem, jaki posiada pomoże zapewne również na przeziębienie. Rumianek uspokaja, pomaga zasnąć i zmniejszyć stres. Dzięki piciu herbatki z rumianku można przejść przeziębienie o wiele łagodniej. Aby przygotowana herbata była wartościowa to trzeba zalać 2 czubate łyżeczki suszonego rumianku około 1/4 litra wrzącej wody.

Herbata imbirowa z cytryną

Herbata imbirowa z cytryną jest kolejną leczniczą herbatką w niniejszej prezentacji leczniczych napojów. Takie zdrowotne zdolności posiada oczywiście dzięki imbirowi i jego umiejętności do rozgrzewania schorowanego organizmu. Jak przygotować taką herbatę? W celu przygotowaniu tej imbirowej herbaty należy zalać 0,5 łyżeczki korzenia imbiru wrzątkiem. Po lekkim ostudzeniu dodajemy jedną łyżkę miodu oraz jedną łyżkę soku z cytryny. Dlaczego po ostudzeniu? Jak wcześniej wspomniano wrzątek może niestety zniwelować cenną wartość miodu oraz cytryny. Do tak przygotowanego napoju można dodać dla smaku oraz dodatkowej wartości szczyptę cynamonu oraz mięte.

Napar z kwiatu lipy

Lipa jest drzewem, którego zarówno kwiat, jaki liście mogą zostać wykorzystane podczas przeziębienia. Kwiat lipy zawiera cenne sterole roślinne, które posiadają działanie utleniające. Dzięki temu kwiat lipy może przeciwdziałać powstawaniu różnych chorób. Napar z kwiatu lipy znakomicie nadaję się, więc na leczenie przeziębienia. Łagodzi on kaszel oraz ból gardła. Pomocniczo działa również podczas zbijania gorączki. Aby przygotować napar z kwiatów lipy trzeba zalać łyżkę ich suszu wrzącą wodą i pić 3 razy dziennie pomiędzy posiłkami. Wcześniej napar można odcedzić.

Sok z malin

Sok z malin przygotowuje się w porze wydawania ich owoców w taki sam sposób jak wszystkie inne soki owocowe. Tak przygotowany sok rozcieńczony z wodą może być dawką witamin oraz minerałów w porze, gdy istnieje większe ryzyko zachorowania. Maliny posiadają na tyle dużo wartości odżywczych, że pomagają nawet w stanach gorączkowych.

Zanim się porządnie rozchorujemy warto zadbać o profilaktykę i zauważyć pierwsze symptomy chorującego organizmu w postaci osłabienia, przeziębienia, kataru lub bólu gardła. W ten sposób możemy zaoszczędzić sobie wizyty u lekarza i czasu, który musielibyśmy spędzić chorując zamiast cieszyć się życiem.

Zostaw komentarz