Zdrowie i uroda

Pierwszy trymestr ciąży – o czym pamiętać

Napisany przez easylife

Ciąża to nie choroba. Trudno się z tym nie zgodzić. Jednak wiele przyszłych mam w obawie, że zaszkodzi swojemu dziecku rezygnuje z wielu rzeczy, a nawet przyjemności. Oczywiście, że kobiety będąc w ciąży muszą specjalnie o siebie dbać, ale to wcale nie oznacza, że trzeba przestać np. uprawiać sport.

Dieta na początku ciąży- bo jakość ma znaczenie

Odpowiednia dieta jest ważna, ale w ciąży jest szczególnie ważna. Otóż należy spożywać zbilansowane posiłki, oczywiście lekkostrawne. Jedzenie za dwoje absolutnie nie wchodzi w grę, gdyż otyłość w ciąży jest szczególnie groźna. Zatem należy spożywać chude mięso, drób, królika, ale oczywiście należy wybierać mięso z ekologicznych hodowli. Do posiłków warto dodawać oleje tłoczone na zimno. Dieta powinna też być bogata w tłuste ryby, jednak warto zrezygnować z łososia, którego mięso może zawierać rtęć.

Oczywiście dieta musi być bogata w różnorodne warzywa, ale najlepiej z ekologicznych upraw. Jedzenie przetworzone jest bardzo niezdrowe, zatem pizze, nie są polecane, podobnie jak jedzenie, które zawiera mięso oddzielane mechanicznie. Jeżeli uwielbiasz słodkości, to zamiast kupować ciastka, warto upiec sobie zdrowe ciasto.

Czego nie wolno w pierwszym trymestrze ciąży?

W ciąży absolutnie nie można jeść sushi, ale również innego surowego mięsa typu tatar. Również jedzenie deserów na bazie surowych jaj absolutnie jest zakazane. Warto pić zdrowe napoje, a napoje kolorowe i gazowane są również zabronione. Podobnie jak tłuszcze utwardzalne. Warto pamiętać, że w pierwszym trymestrze najłatwiej o poronienie, dlatego w tym czasie należy szczególnie o siebie dbać. Gorące kąpiele, podobnie jak sauna zwiększają prawdopodobieństwo poronienia.

Palenie papierosów, narkotyki i oczywiście alkohol są zabronione. W pierwszym trymestrze rozwija się serce dziecka, zatem absolutnie nie można zażywać lekarstw, chyba że lekarz zaleci inaczej. Podobnie rzecz ma się z niektórymi sportami, ekstremalne są zabronione. Nie można również nosić ciężkich rzeczy.

Fitness w pierwszym trymestrze ciąży- bo ruch jest ważny

Sport to zdrowie. Nawet w ciąży nie należy rezygnować z aktywności fizycznej. Trzeba jednak pamiętać, że w ciąży można ćwiczyć pod warunkiem, że lekarz udzieli na to zgody, a ciąża nie jest zagrożona. Zatem, aby móc zapisać się na fitness w pierwszym trymestrze ciąży kluczowa jest zgoda lekarza ginekologa. Fitness w pierwszym trymestrze mogą ćwiczyć tylko kobiety, które przed ciążą również były bardzo aktywne. Warto pamiętać, aby podczas ćwiczeń się nie przesilać.

Zostaw komentarz