Styl życia

Jak osiągać cele – poznaj 3 złote zasady

jak osiągać cele
Napisany przez easylife

jak osiągać celeKażdy z nas od najmłodszych lat o czymś marzy. W dzieciństwie bywają to zupełnie abstrakcyjne marzenia, jednak z wiekiem stawiamy sobie coraz bardziej realne cele, których osiągnięcie da nam szczęście i spełnienie w życiu. Często jednak nie jesteśmy w stanie sprostać postawionym celom, co wywołuje w nas frustrację, poczucie beznadziejności i w konsekwencji niechęć do własnej osoby.

Cele są nieodłączną częścią naszego życia i to, jak je zaplanujemy i jaką drogą podążymy jest kluczem do ich realizacji. Dziś podpowiemy 3 sztuczki, jak stawiać sobie cele oraz jak dążyć do ich realizacji.

1. Zapisz mierzalny cel

Pierwszym, a zarazem najważniejszym krokiem jest określenie jasnego, konkretnego celu. Istotne jest, aby był on zamknięty w określonym przedziale czasowym oraz możliwe było stwierdzenie konkretnego momentu jego realizacji. Cel sformułuj w postaci pytania w pierwszej osobie.

Zamiast więc skupiać się na ogólnym celu, np. “co zrobić, aby być szczuplejszą”, lepiej postawić cel: ” co zrobić, aby w ciągu 6 miesięcy schudnąć 5 kg”. Mamy bowiem określony przedział czasowy oraz miernik w postaci zrzucanych kilogramów. Łatwiej nam wówczas będzie cel kontrolować i ostatecznie stwierdzić, czy został on osiągnięty.

 2. Określ drogę realizacji celu

Mając już określony (i spisany) cel przygotuj teraz 15-20 mniejszych zadań, które zbliżą Cię do jego realizacji. Tak jak w przypadku formułowania celu, tak i teraz musisz pamiętać o tym, aby zadania, czyli odpowiedzi na pytanie, będące celem, były możliwe do zmierzenia, czyli posiadały pewną jednostkę miary. W przypadku naszego przykładowego celu mogą to być takie odpowiedzi, jak:” codziennie będę biegać przez pół godziny, “, 2 razy w tygodniu będę chodzić na pływalnie” itp.Jak widzimy, jesteśmy  w stanie stwierdzić, czy dane zadanie zostało wykonane, czy nie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będziemy mieć poczucie, ze cel jest coraz bliżej.

3. Wybierz działania
Mamy już określony cel oraz pomysły, jak go zrealizować. Teraz Twoim zadaniem jest wybranie spośród przygotowanych 15-20 zadań jednego, które w tej chwili zrealizujesz. Kluczem do powodzenia tego przedsięwzięcia jest właśnie to, aby natychmiast podjąć działanie, nie odkładając go nawet na 15 minut. Od tej chwili będziesz to zadanie powtarzać z określoną mu cyklicznością, a więc Twój cel z każdym dniem będzie coraz bliższy.

Powyższe wskazówki mogą się wydać całkowitym banałem. Przecież każdy z nas choć raz w życiu miał jakiś cel, do którego dążył. Ale z  jakim efektem? Cele mogą być naprawdę proste, np. zapisanie się i  na kurs języka angielskiego i ukończenie go z wynikiem bardzo dobrym, awansowanie na wyższe stanowisko w pracy, nazbieranie pieniędzy na wymarzoną wycieczkę.

Jeśli zatem ogarnia Cię frustracja, że nie jesteś w stanie spełniać swoich marzeń, że starasz się, lecz nic z tego nie wychodzi, przeczytaj ten artykuł jeszcze raz i już teraz zrealizuj nasze rady. Powodzenia!

Zostaw komentarz