Piłka nożna to sport, który cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Już kilkulatki marzą o tym, by w przyszłości zostać sławnym piłkarzem i z wypiekami na policzkach śledzą sukcesy swoich piłkarskich idoli. Naukę gry w piłkę nożną najlepiej rozpocząć od najwcześniejszych lat, kiedy nasze ciało i umysł jest najbardziej chłonne. Nie oznacza to jednak, że mając 20 czy 30 lat nie możemy zacząć realizować swojego marzenia o zostaniu piłkarzem. Podpowiadamy, jak się do tego przygotować, aby nauka była przyjemna i satysfakcjonująca.
Zaufany trener
Choć świat widział już niejednego piłkarza samouka, który zrobił zawrotną karierę w sporcie, to jednak warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia trenera piłki nożnej, który nie tylko nauczy podstaw, ale również będzie mógł wychwycić wszelkie, nawet najdrobniejsze błędy, których sami nie bylibyśmy w stanie dostrzec.
Treningi grupowe stanowią niezwykle ważny element nauki. Trudno bowiem wyobrazić sobie, by w sporcie wymagającym współpracy zespołowej uczyć się technik samemu.
Systematyczność i konsekwencja
Kolejnym, niezwykle ważnym aspektem związanym z trenowaniem piłki nożnej jest systematyczność. Tylko regularne treningi pozwolą rozwijać swoje umiejętności, doskonalić technikę i utrzymać swoje ciało w doskonałej kondycji fizycznej. Jak w każdej dyscyplinie sportowej nawet krótka przerwa może zniweczyć nasz wysiłek i sprawić, że będziemy musieli zrobić kilka kroków wstecz, aby nadrobić zaległości.
Warto także pamiętać, że tylko konsekwentne dążenie do celu pozwoli nam osiągnąć zamierzony sukces. Ma to ogromne znaczenie wówczas, gdy na tej drodze doświadczamy porażek, które mogą osłabiać nasz zapał. Odpowiednie podejście, a mianowicie traktować przeszkód i porażek jako motywacji do działania, kształtuje nasz sportowy charakter i wzmacnia psychikę.
Strój i wyposażenie
Piłka nożna to sport, który wymaga posiadania odpowiedniego stroju oraz sprzętu.
Każdy piłkarz potwierdził, że kluczem do sukcesu są odpowiednie buty do piłki nożnej. Warto bowiem wiedzieć, że obuwie piłkarskie powinno zostać dopasowane nie tylko pod kątem rozmiaru czy kształtu naszej stropy, ale również w zależności od nawierzchni, na której zamierzamy trenować. Może to być bowiem murawa (naturalna lub sztuczna, czyli turf), hala czy podłoże asfaltowe. Każda z nich cechuje się inną przyczepnością oraz wymaga innego stopnia amortyzacji. Podłoże będzie zatem determinowało nasz wybór przede wszystkim pomiędzy tzw. korkami, które sprawdzają się na zewnątrz, a więc na nawierzchni trawiastej a halówkami, które zalecane są do gry halowej. Dużą popularnością zarówno wśród profesjonalnych graczy, jak i początkujących piłkarzy cieszą się korki ze skarpetą, która okala kostkę, zapewniając jej odpowiednią stabilizację, ale jednocześnie nie ograniczając zakresu jej ruchu.
Gdy już mamy wybrane obuwie piłkarskie, pora skompletować strój. Koszulka wykonana z przepuszczalnej tkaniny, spodenki to oczywiście podstawa – w zależności od temperatury dodatkowymi elementami piłkarskiej garderoby będą dresy piłkarskie – bluza i długie spodnie. W przypadku góry warto postawić na bluzę zapinana na zamek ze stójką, natomiast jeśli chodzi o spodnie, to powinny one mieć nogawkę zwężającą się ku dołowi, najlepiej ze ściągaczem, dzięki czemu ubiór nie będzie krępował naszych ruchów.
Dodatkiem do całości mogą być akcesoria piłkarskie, które pozwalają poprawić komfort gry: opaska na włosy, frotka na nadgarstek, specjalne skarpety kompresyjne czy ochraniacze na kolana (ważne w przypadku, gdy będziemy trenować na twardym i chropowatym podłożu, np. na asfalcie). Graczowi podczas treningu przyda się również bidon na napój oraz wygodna torba, w której zmieści się piłka, strój i inne akcesoria.
Wszystkie wspomniane w artykule elementy to absolutna podstawa przygotowania do treningu piłki nożnej. Pamiętajmy jednak, że postępy w nauce zależą przede wszystkim od naszej determinacji oraz ukierunkowania na cel, a ten będzie możliwy do osiągnięcia tylko wówczas, jeśli będziemy czuć prawdziwą pasję.