Styl życia

Jak szybciej naładować baterię w rowerze? Warto wiedzieć!

rower
Napisany przez easylife

Akumulator rowerowy jest ważną częścią roweru. Warto o niego zadbać, ponieważ sprzyja to jego żywotności. Jak naładować baterię w elektrycznym rowerze? Czy można szybciej ładować akumulatory w rowerach z napędem? Sprawdź wskazówki ekspertów!

 

Co wpływa na żywotność akumulatora w rowerze?

Rozsądne ładowanie baterii w rowerze oraz troska o jej stan wpływają na żywotność akumulatora. Całkowite rozładowanie akumulatora roweru nazywamy cyklem ładowania, a każda bateria posiada określoną maksymalną liczbę cykli ładowania. Gdy zbliżymy się do tej liczby, moc baterii znacząco spadnie. Wówczas dobrym posunięciem jest regeneracja akumulatora rowerowego lub też wymiana go na nowy. Eksperci zalecają więc, by ograniczyć liczbę cykli ładowania i pilnować, aby jak najrzadziej dochodziło do głębokiego rozładowania. Nawet w trasie warto mieć ze sobą ładowarkę i doładowywać akumulator w trakcie postoju na dłuższych trasach.

Jak szybko naładować rower?

Rozwój technologii sprawił, że wiele codziennych czynności potrafimy skrócić i przyśpieszyć, kompresując czas, kiedy tylko jest to możliwe. Ładowanie roweru elektrycznego wydaje się trwać wiecznie – szczególnie, gdy masz ochotę na spontaniczną wycieczkę albo potrzebujesz naładować akumulator podczas postoju w długiej trasie. Przykładowo baterię 720Wh standardową ładowarką 2A będziemy ładować około 10 godzin. Alternatywą są szybkie ładowarki. Zwiększają one ilość prądu przesyłanego do ładowanego urządzenia za sprawą zwiększenia jego natężenia i tym samym podnoszą moc wyjściową ładowarki.


Czy szybkie ładowanie baterii w rowerze jest bezpieczne?

Musisz pamiętać, że szybkie ładowarki wyróżniają się większym natężeniem ładowania, co skraca czas ich pracy, ale też wysoce nasyca ogniwo energią. Akumulatory w rowerach muszą być ładowane do określonego napięcia przy ograniczonym natężeniu, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do degradacji ogniwa, a nawet zmiany ogniw w małe bomby. Jeśli zatem chcesz ładować baterię w rowerze za pomocą szybkiej ładowarki, postaw na model przeznaczony do Twojego roweru. W przeciwnym razie narażasz się na kosztowne i niebezpieczne konsekwencje.

Potrzebujesz pomocy? Wejdź na: rowery elektryczne Warszawa i dowiedz się więcej.

Zostaw komentarz