Zdrowie i uroda

Jak się pozbyć nadmiaru wody z organizmu

Napisany przez easylife

pexels-photo-112362W ciągu doby waga wzrosła o parę kilogramów, Ty czujesz się ociężała, a Twoje nadgarstki i kostki są opuchnięte…Wszystko wskazuje na to, że cierpisz na nadmiar wody w organizmie.  Co jest tego przyczyną, jak poradzić sobie z zatrzymywaniem wody w organizmie oraz kiedy może to być objaw choroby?

 

Nadmiar wody w organizmie – objawy i przyczyny

 

Problem zatrzymywania wody w organizmie dotyka częściej kobiet niż mężczyzn i objawiają się przede wszystkim szybkim wzrostem wagi, obrzękiem wokół kostek i na powiekach, opuchlizną wokół brzucha i na palcach, co spowodowane jest ucieczką wody z naczyń krwionośnych i gromadzeniem się jej w tkankach, zmęczeniem i sennością.  Wśród najczęstszych przyczyn zatrzymywania wody w organizmie wymienić należy:

1) Zmiany hormonalne, a w szczególności zwiększenie poziomu estrogenów, które ma miejsce przed miesiączką. Zwykle objawy zatrzymywania wody mijają zaraz po miesiączce, jednak warto wiedzieć, iż u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną poziom estrogenów stale utrzymuje się na wyższym poziomie.

2) Niewłaściwa dieta, bogata w sód i uboga w potas. Zbyt duża ilości soli w pożywieniu jest jedna z najczęstszych przyczyn zatrzymywania wody w organizmie. Efekt taki może wystąpić również przy niedoborze niektórych minerałów, a w szczególności przy deficycie potasu.

3) Zbyt mała ilość spożywanej wody. Przyjmowanie niedostatecznej ilości płynów może doprowadzić do zatrzymywania się wody, gdyż organizm, uruchamiając mechanizm obronny, zaczyna gromadzić płyn, aby zapobiec ich dalszej utracie.

4) Upał. Wysoka temperatura sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie w wyniku nadmiernego rozszerzenia żył, co z kolei skutkuje wolniejszym przepływem krwi, która zalega w żyłach powodując,że przez ich ściany zaczynają przenikać płyny.

5) Ciąża. Zwłaszcza w jej ostatnim etapie, pod wpływem zmian hormonalnych i gromadzenia się sodu może dochodzić do zatrzymywania sie wody w organizmie.

6) Zbyt mało ruchu. Siedzący tryb życia (wielogodzinna jazda samochodem, lot samolotem etc.) przyczynia się do słabszego krążenia krwi w żyłach.

7) Zażywanie leków. W szczególności kortykosteroidy, fludrokortyzon, niesteroidowe leki przeciwzapalne, jak również pigułki antykoncepcyjne mogą powodować zatrzymywanie się wody w organizmie.

8) Niewłaściwa dieta. W szczególności nieprawidłowo zbilansowane diety odchudzające mogą skutkować nadmiarem wody w organizmie. Przyczyną w tym przypadku może być spożywanie zbyt małej ilości białka mającego właściwości wiązania wody.

9) Nadmiar alkoholu. Ten ma właściwości odwadniające, co z kolei prowadzi do włączenia się mechanizmu obronnego polegającego na magazynowaniu przez organizm wody w tkankach.

 

 

Zatrzymywanie wody w organizmie a objawy chorobowe

 

Warto jednak zaznaczyć, iż nadmiar wody w organizmie może wiązać się z pewnymi chorobami, jak na przykład:

  • Niedoczynność tarczycy objawiająca się obrzękiem górnych oraz dolnych powiek, a także opuchlizna rąk, policzków oraz nosa.
  • Przewlekła niewydolność żylna, której objawami są obrzęki zlokalizowane na kończynach, czyli tzw. żylaki.
  • Niewydolność serca, w trakcie której zauważalne są obrzęki oraz mogą im towarzyszyć duszności.

 

Jak usunąć nadmiar wody z organizmu

Aby pozbyć się niechcianej i uciążliwej opuchlizny i tym samym usunąć nadmiar wody z organizmu, wystarczy zastosować kilka poniższych metod.

1) Nawadnianie

Przede wszystkim należy pić minimum 2 litry wody. Wybieraj tę o niskiej zawartości sodu i pij kilka jej łyków w niewielkich odstępach czasu przez cały dzień.

Oprócz wody sięgaj po herbatki oraz napary ziołowe: z pokrzywy, mniszka, krwawnika, kopru włoskiego, brzozy, czarnego bzu oraz skrzypu polnego.

 

2) Dobrze zbilansowana dieta

Ze swojego jadłospisu wyeliminuj produkty zawierające sód, który w największej ilości znajdziesz w słonych przekąskach, fast foodach, gotowych sosach i mieszankach przypraw, konserwach, marynowanych warzywach. Zamiast solić potrawy, dodawaj do nich zioła, np. bazylię. Dodatkowo zadbaj w diecie o produkty zawierające potas, które występują w warzywach strączkowych czy pomidorach i  przetworach z pomidorów.

Czy wiesz, że niektóre warzywa i owoce mają właściwości moczopędne? Włącz do swojej diety: arbuzy, czereśnie, grejpfruty, truskawki, a także natkę pietruszki, ogórki i wspomniane już pomidory.

Warto również sięgać po produkty, które zawierają żywe kultury bakterii, jak kiszonki, kefiry, jogurty. Prawidłowa flora bakteryjna w przewodzie pokarmowym sprzyja usuwaniu nadmiaru wody z organizmu.

3) Ruch

Aktywność fizyczna sprawia, że nie tylko więcej się pocisz pozbywając się nadmiaru wody, ale również Twoje naczynia krwionośne poszerzają się, dzięki czemu przez nerki przechodzi więcej płynów, które następnie zostaną wydalone z organizmu.Wystarczy codzienny spacer (0,5h), basen czy jazda na rowerze, a gdy pogoda nie zachęca do wychodzenia z domu, zawsze można udać się na siłownię lub poćwiczyć w domu.

4) Odpoczywaj

Sen pomaga przywrócić prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, w tym wesprzeć procesy odpowiedzialne za prawidłową gospodarkę wodną w naszym organizmie. Odpowiednia dawka snu zapobiega powstawaniu obrzęków, które są zazwyczaj widoczne na twarzy po zbyt krótkim śnie.

Zostaw komentarz