Zdrowie i uroda

Moda na kurkumę – czy jest uzasadniona?

Napisany przez easylife

Od tysięcy lat człowiek korzysta z dobrodziejstw natury, wykorzystując moc zaklętą w roślinach. Doskonałym tego przykładem są przyprawy, które poza oczywistym zastosowaniem kulinarnym wykazują szereg właściwości prozdrowotnych. Ostatnio coraz popularniejsza staje się kurkuma – i to właśnie w kontekście jej niezwykle korzystnego wpływu na zdrowie. Dlaczego warto na stałe włączyć kurkumę do swojej diety? Jakich korzyści można się spodziewać z regularnego jej spożywania?

Czym jest kurkuma?

Kurkuma czyli ostryż długi, zwany także szafranem indyjskim, to roślina z rodziny imbirowatych, rosnąca w rejonie Azji Południowo – Wschodniej. Szeroko wykorzystywana na całym świecie jako przyprawa, teraz zyskuje rozgłos jako naturalny lek na wiele dolegliwości. Kłącze kurkumy wykazuje dużą zawartość wielu cennych składników odżywczych. Zawiera m. in. wartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz wiele minerałów: sód, potas, wapń, żelazo i magnez. Kurkuma to ponadto moc witamin z grupy B oaz witaminy C. Inne aktywne związki kurkumy to olejki eteryczne, barwnik kurkumina, który w największej mierze odpowiada za prozdrowotne właściwości kurkumy oraz niezwykle cenne polifenole. Bardzo wiele z tych substancji czynnych wykazuje silny potencjał antyutleniający. Polega on na neutralizowaniu szkodliwego wpływu wolnych rodników, które odpowiadają za intensyfikowanie procesów starzenia się organizmu oraz rozwój wielu chorób cywilizacyjnych.

Zdrowotne właściwości kurkumy

Lecznicza moc kurkumy znana była ludzkości od tysięcy lat, teraz zaś zyskuje solidne podparcie naukowe. W licznych badaniach klinicznych wykazano niezwykle korzystny wpływ kurkumy na funkcjonowanie organizmu. Najbardziej pożądane prozdrowotne właściwości kurkumy to:

działanie przeciwzapalne, ze skutecznością porównywalną do glikokortykosteroidów; z tego powodu kurkuma zalecana jest m. in. osobom cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów
działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne – osoby dotykane częstymi infekcjami (także dzieci) mogą wspomóc naturalną odporność organizmu spożywając kurkumę
działanie antynowotworowe, szczególnie względem raka sutka
działanie antyoksydacyjne, ograniczające zachorowalność na miażdżycę, cukrzycę, zawał czy udar
wspomaganie funkcji wątroby i oczyszczanie organizmu
usprawnienie trawienia oraz pobudzenie metabolizmu, a zatem działanie odchudzające

Najczęściej kurkuma przyjmowana jest w postaci zmielonej. Warto mieć jednak na uwadze, że poddana obróbce termicznej traci sporo ze swych cennych właściwości. Dobrym rozwiązaniem jest woda z sokiem z cytryny i kurkumą. Doskonale pobudza na rozpoczęcie dnia i wykazuje ogromny potencjał antyutleniający, a zatem odmładzający i wzmacniający organizm. Trudniej dostępne jest kłącze świeżej kurkumy. Nie warto natomiast zaprzątać sobie głowy tabletkami z kurkumą, gdyż w takiej formie cenne składniki kurkumy są bardzo słabo przyswajalne.

1 komentarz

  • Kurkuma swietnie dziala przeciwzapalnie. Od kiedy biore ten suplement (zamowilam na naturopatia-sanatum.pl) przestalam miec bole reumatyczne, ktore doskwieraly mi prawie kazdego dnia.

Zostaw komentarz