Zdrowie i uroda

Czy dobra dieta może zastąpić kosmetyki?

Napisany przez easylife

Pielęgnacja urody dla większości kobiet kojarzy się jedynie z działaniem zewnętrznym. Używanie kosmetyków, wizyta u fryzjera, czy cotygodniowy manicure wpływają na wygląd włosów, czy paznokci, jednak efekt ten jest powierzchowny. Nawet najlepiej pomalowane paznokcie czy najtrwalszy makijaż nie będzie wywierał takiego efektu, jeżeli skóra pod nim będzie szara i zmęczona, a paznokcie rozdwajające się i popękane. Jak więc kompleksowo zadbać o urodę?

Włosy, skóra i paznokcie to typowe atrybuty kobiety, prawdziwa wizytówka. Jednym z najważniejszych elementów prawidłowej ich pielęgnacji jest odpowiednia dieta, która dostarczy wszystkich niezbędnych dla organizmu mikro i makroelementów. Prawidłowe odżywienie od zewnątrz to pierwszy krok dla pielęgnacji.

Aminokwasy siarkowe – podstawowe źródło urody

Włosy dla prawidłowego wzrostu potrzebują budulca, jakim jest kreatyna. To związek zbudowany z aminokwasów, który od innych białek różni się obecnością siarki, konkretniej aminokwasów siarkowych. Cysteina i metionina, bo o nich mowa, nadają włosom sprężystość i trwałość. Aby włosy prawidłowo rosły, ich zawartość w organizmie powinna być utrzymana na właściwym poziomie.

Skąd je czerpać?

Dostarczenie do organizmu aminokwasu siarkowego, jakim jest cystyna, zapewnia spożycie białek zwierzęcych. To właśnie produkty wysokobiałkowe, takie jak mięso i jego przetwory, ryby, jaja czy owoce morza obfitują w ten składnik. Dobrym źródłem będą też pistacje, chleb pszenny, otręby czy płatki owsiane. Pamiętajmy jednak, że nadmiar cysteiny może prowadzić do wzrostu homocysteiny we krwi, która będzie niebezpieczna dla naszego serca.

Metionina to związek chemiczny, która odmiennie od wspomnianej cystyny jest aminokwasem egzogennym. Jej ilość w organizmie jest wiec uwarunkowana od spożycia. Metionina bierze czynny udział w wielu procesach metabolicznych, a przy jej udziale wytwarzana jest kreatyna czy cholina. Jej źródłem również będą produkty białkowe, takie jak mięso, ryby i jaja. Ponadto, obfitują w nią orzechy brazylijskie, czy produkty zbożowe. Należy zauważyć, że prawidłowy metabolizm tego składnika zapewnia witamina B6.

Jak widać, nawet najlepsze kosmetyki nie zapewnią nam prawidłowej kondycji włosów czy paznokci. Za urodę odpowiada także prawidłowe odżywienie od wewnątrz, jakim jest prawidłowe odżywianie. Tylko dobrze zbilansowana dieta może dostarczyć do organizmu związków, które zapewnią nie tylko piękny wygląd, ale i zdrowie.

1 komentarz

  • Moim jedynym kosmetykiem jest olej kokosowy. Zgadzam sie z tym, że dieta może zastąpić kosmetyki. zwłaszcza, że trudno obecnie trafić na kosmetyki, które nie zawierają szkodliwych związków…

Zostaw komentarz