Dom i wnętrze

Jak urządzić małą kuchnię w bloku

mała kuchnia
Napisany przez easylife

Mała kuchnia to problem większości mieszkań w blokach. Na stosunkowo małej powierzchni musimy zmieścić niezbędne meble i sprzęt, co często kończy się  tym, że pomieszczenie to jest niewygodne, nieergonomiczne oraz przytłaczające. Czy istnieje zatem sposób na urządzenie małej kuchni w taki sposób, aby spełniała wszystkie swoje funkcje i zarazem była przytulna? Jak najbardziej. Wystarczy zastosować kilka trików.

Wskazówka nr 1 – niskie meble
W małej kuchni unikajmy  zabudowy wysokimi szafkami. Powinny być one niskie, a ich fronty przeszklone, co optycznie powiększy pomieszczenie.

Wskazówka nr 2 – zamknięcia przesuwne
Zamiast tradycyjnych drzwiczek zdecydujmy się na zamknięcia przesuwne czy rolety. Dodatkowo warto takie zamknięcia podświetlić od wewnątrz. Tego typu rozwiązania świetnie sprawdzą się w kuchnia w formie aneksu .

Wskazówka nr 3 – blaty rozkładane
Doskonałym rozwiązaniem dla małych kuchni będą blaty, które możemy rozłożyć tylko wtedy, gdy są nam one w danym momencie niezbędne. Dzięki temu zaoszczędzimy trochę miejsca na dodatkową powierzchnię roboczą.

Wskazówka nr 4 – meble na kółkach
Warto wybierać do małej kuchni meble na kółkach o konstrukcji pudełkowej. Składają się one z modułów, które możemy w dowolnym momencie wysunąć lub przestawić w inne miejsce tak jak nam wygodnie.

Wskazówka nr 5 – półki nad blatem
W małych kuchniach warto wykorzystać powierzchnie znajdujące się nad blatami, które są świetnym miejscem na płytkie półeczki, czy szafki. Przechowywać w nich możemy podręczne przedmioty, czy przyprawy.

Wskazówka nr 6 – przestrzeń
Zadbaj o odpowiednią przestrzeń w kuchni. Nawet w najmniejszych pomieszczeniach ważne jest, abyśmy mogli swobodnie się poruszać. Jeśli nasza kuchnia jest długa i wąska, zastosujmy zabudowę tylko na jednej ścianie. Poszczególne meble i urządzenia kuchenne powinny być ustawione w taki sposób, aby maksymalnie ułatwiały naszą pracę. Pomiędzy strefą gotowania a pieczenia powinien znajdować się blat. Unikajmy ułożenia obok siebie kuchenki oraz lodówki.

Mała kuchnia może być wygodnym i funkcjonalnym miejscem pod warunkiem, że będziemy pamiętać o powyższych zasadach. Odpowiednie dobranie wyposażenia, układu oraz kolorystyki  sprawi, że nawet  małe pomieszczenie kuchenne będzie przytulnym i wygodnym miejscem.

Zostaw komentarz