Dom i wnętrze

Jak urządzić pokój dla dziecka

Napisany przez easylife

Sezon wakacyjny to dobry moment na zaplanowanie remontu pokoju naszego dziecka. Podczas, gdy nasza pociecha odpoczywa na kolonii, obozie czy wczasach u babci, możemy sprawnie odnowić jego kącik. Warto dokładnie przemyśleć, jaki efekt chcemy uzyskać biorąc pod uwagę w szczególności gusta i charakter naszego dziecka. To w końcu ono będzie tam spędzało większość czasu, warto więc zadbać o to, aby czuło się tam dobrze. Dziś podpowiemy, jak zaplanować wystrój pokoju dziecięcego, jak dobrać kolorystykę oraz jakie akcesoria oraz meble powinny się w nim znaleźć.

Po pierwsze: kolorystyka

Kolor ścian oraz wyposażenia powinien być zgodny z gustem naszych dzieci. Zanim wybierzemy docelową barwę, zapytajmy dziecko, jaki kolor najbardziej mu się podoba. Jeśli dziecko nie potrafi wskazać ulubionej barwy, wybierzmy ją sami kierując się poniższą klasyfikacją kolorów:

kolory ciepłe, jak czerwień, pomarańcz, żółć, róż – pobudzają, dodają energii, poprawiają humor,

kolory zimne, jak niebieski, fioletowy, zielony – działają uspokajająco, poprawiają koncentrację,

kolory neutralne, jak szarość, biel, czerń, beż, brąz – to bezpieczne kolory, które sprawdzą się w każdym pomieszczeniu i pasują do różnych innych odcieni.

Pamiętajmy również o tym, aby ograniczyć ilość kolorów w pokoju dziecka do minimum. Warto postawić na jedną tonację i unikać zestawiania kolorów kontrastujących, które mogą rozpraszać dziecko podczas nauki.

Po drugie: meble

Meble do pokoju dziecięcego powinny być przede wszystkim praktyczne i użyteczne.  Podstawowe wyposażenie to przede wszystkim wygodne łóżko, biurko z regulowanym blatem i wysokością nóżek oraz krzesło, stolik do zabawy, regał na książki oraz szafa na ubrania. Ważne jest,aby meble były wykonane z wytrzymałych materiałów, odpornych na różnego rodzaju zabrudzenia.  Warto również pamiętać o bezpieczeństwie, dlatego meble powinny być pozbawione ostrych kantów, wystających szyn i zakończeń.


Po trzecie: dodatkowe wyposażenie

W pokoju dziecka powinno znajdować się również kilka dodatkowych akcesoriów. Świetnym pomysłem będzie zakup plastikowych pudełek, w których dziecko trzymać może swoje zabawki oraz inne przybory.  Równie dobrze sprawdzi się do tego regał na kółkach z plastikowymi głębokimi kuwetkami. Warto również wyposażyć pokój dziecka w piłkę  gimnastyczną, która doskonale nadaje się zarówno do siedzenia przy biurku, jak i do zabawy. W pokoju naszej pociechy nie powinno zabraknąć tablicy korkowej na ścianie, na której będzie ono przypinało swoje rysunki, czy w przypadku starszego dziecka – plan lekcji.

Pamiętajmy również o tym, aby podłoga była wykonana z materiału antypoślizgowego. W trakcie dziecięcych zabaw nie trudno bowiem o kontuzję na zbyt śliskiej powierzchni. Warto zdecydować się na wykładzinę dywanową, podklejoną od spodu tak, aby nie przemieszczała się w trakcie chodzenia po niej.

Po czwarte: ergonomiczna przestrzeń

Urządzając pokój dziecka nie zapominajmy o zasadach ergonomii. To bardzo ważne, gdyż odpowiednio zaprojektowane wnętrze będzie sprzyjało zarówno wypoczynkowi i nauce, jak i zabawie. Pokój dziecka powinien bowiem być zarówno przytulny, jak i funkcjonalny. Istotne jest, aby w pokoju wydzielić strefę nauki, zabawy oraz snu.

Biurko powinno znajdować się na ścianie prostopadłej do tej, na której znajduje się okno, aby w trakcie nauki dziecko miało odpowiednią dawkę światła dziennego.  Część przeznaczona do nauki powinna sprzyjać skupieniu i koncentracji, dlatego w jej pobliżu w  zasięgu wzroku nie należy umieszczać zabawek, kolorowych dodatków rozpraszających dziecko oraz zachęcających do zabawy.

Strefa zabawy powinna być rozplanowana w taki sposób, aby pociecha mogła swobodnie rozłożyć swoje przybory oraz zabawki. Powinna posiadać stolik bez ostrych krawędzi, najlepiej okrągły, które przyda się dziecku w trakcie zabawy. W części tej powinny znajdować się również regały z książkami, pudełka z zabawkami  oraz wygodne miejsce do siedzenia.

Strefa snu powinna sprzyjać odpoczynkowi dziecka, dlatego warto  wydzielić ją w takiej części pokoju, aby nie znajdowała się bezpośrednio przy strefie zabawy. Dobrze jest, gdy znajduje się blisko drzwi, dzięki czemu dziecko będzie się czuło bezpiecznie, a  w razie potrzeby skorzystania z toalety w nocy nie będzie musiało przemierzać w ciemnościach przez cały pokój.

Kierując się powyższymi zasadami w  trakcie planowania remontu lub aranżacji pokoju dziecka z pewnością stworzymy piękną, przytulną, a przede wszystkim funkcjonalną przestrzeń dla naszej pociechy.


Zostaw komentarz