Dom i wnętrze

Jesienne porządki czas zacząć

Napisany przez easylife

domPierwsze jesienne dni tego roku za nami. Temperatura spada poniżej dziesięciu stopni, słońce świeci coraz wyżej i roztacza znajomą aurę schyłku lata. Chłód nieuchronnie zwiastuje czas jesiennych porządków. Czas posprzątać ogród, zabezpieczyć dom i przygotować się na nadejście zimy.

1.      Oczyść rynny. Usuń wszystkie zalegające w nich liście i inne śmieci. Jesień to pora wzmożonych opadów deszczu, usunięcie z rynien wszystkich śmieci zapobiegnie ich późniejszemu zatykaniu.
2.      Wyczyść kominek i ciąg kominowy. Zimą kiedy temperatury spadają poniżej zera na pewno będziesz palić w domowym piecu. Wyczyść go przed nadejściem mrozów ze wszystkich prochów i zalegających w nim śmieci. Zaproś też do domu kominiarza, żeby zbadał czy ciąg jest czysty.
3.      Sprawdź instalację elektryczną. Jeżeli zamiast kominka masz w domu centralne ogrzewanie poproś specjalistę o sprawdzenie elektrycznego piecyka i wszystkich przewodów, nie chcesz żeby w grudniu okazało się, że coś nagle strzeli, zgaśnie i zostaniesz w domu bez ogrzewania.
4.      Zabezpiecz klimatyzatory. Jeżeli posiadasz przenośną klimatyzację po zdjęciu jej pamiętaj o odpowiednim jej zabezpieczeniu. Odkurz i wyczyść urządzenie przed schowaniem go do pudełka. Nieużywana zimą klimatyzacja może pokrywać się kurzem, a dostający się do środka brud może sprawić kłopoty następnego lata. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu nawet nieużywanego urządzenia.
5.      Sprawdź framugi. Zaoszczędzisz na rachunkach za ogrzewanie jeżeli przed nadejściem mrozów zakleisz wszystkie dziury w oknach tak, aby uniknąć ciągów zimnego powietrza.
6.      Oddaj zimowe płaszcze do czyszczenia. Przed oddaniem do pralni sprawdź czy wszystkie guziki są na swoim miejscu, przyszyj te, które wiszą na ostatniej nitce i koniecznie poszukaj w kieszeniach pieniędzy!
7.      Umyj wszystkie okna. Słoneczna jesienna niedziela to idealny czas na umycie zewnętrznych okien w Twoim domu. To też ostatni dzwonek, bo przez kilka następnych miesięcy gąbka prędzej przymarznie do szyby niż cokolwiek umyje.
8.      Zamów zapas drewna lub brykietu. Nocami temperatura zaczyna powoli sięgać zeru stopni, większość już we wrześniu pierwszy raz zapaliło w swoim kominku.
9.      Zabezpiecz rośliny przed mrozem. Wyściółkuj ziemię pod nimi przy pomocy liści i kory lub trocin, czy chociażby torfu. Osłoń naziemne części roślin słomianą matą lub używając gałęzi jodły i świerku. Drzewa można ochronić przed atakiem chłodu otulając ich pnie białą agrowłókniną dostępną w sklepach ogrodniczych.
10.   Wymień pościel w domu na cieplejszą. Zanim przykryjesz materac prześcieradłem połóż na nim ciepły wełniany pled. Jeżeli latem wymienialiście kołdry na lżejsze czas wyciągnąć z szafy grube izolujące powietrze przykrycia.

 

Zostaw komentarz