Zdrowie i uroda

Jak wrócić do formy po ciąży?

powrót do formy
Napisany przez easylife

Powrót do formy po ciąży to dla wielu mam priorytet. I oczywiście, warto zadbać o swoje ciało, które dokonało niemożliwego, jednak warto zrobić to nie dla samego wyglądu, ale – dla zdrowia przede wszystkim.

Jak długo może zająć powrót do formy?

W powrocie do formy pomocą może okazać się blog o zdrowiu, taki jak http://mediprint.pl/, bądź magazyny dla mam. Nie wolno sugerować się pięknymi obrazkami w mediach społecznościowych – bardzo rzadko są one zgodne z prawdą. Prawda jest natomiast taka, że powrót do formy po ciąży nie jest wyścigiem. Każda mama potrzebuje innej ilości czasu, żeby na powrót zacząć czuć się dobrze w swoim ciele – i to jest jak najbardziej w porządku. W trudnym czasie po porodzie nie warto przesadzać – ani nadmierne dbanie o swój wygląd, ani totalne zaniedbanie go, nie są dobre. Warto znaleźć złoty środek i skupić się na swoim zdrowiu – a forma wróci z czasem. 



Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie?

Takie pytanie zadaje sobie większość kobiet, zwłaszcza tych, które przed ciążą i w jej trakcie były bardzo aktywne. Na to pytanie też nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najważniejsze jest odpowiednie dobranie ćwiczeń, tak by nie tylko przyspieszyć regenerację organizmu, ale także nie dopuścić do jego przeciążenia. 

Ćwiczenia po porodzie powinny działać na dno miednicy. To jego mięśnie zostały w ciąży najbardziej obciążone i to im trzeba przywrócić siłę do prawidłowego funkcjonowania. 

Prawda jest taka, że ćwiczenia powinny być w tym czasie mało intensywne i lekkie – organizm wciąż nie doszedł do siebie po porodzie. Jak najbardziej wskazane są długie spacery z dzieckiem, delikatna gimnastyka czy ćwiczenia oddechowe. Dobrym pomysłem jest konsultacja z fizjoterapeutą, który każdej kobiecie będzie w stanie dopasować idealny dla niej zestaw ćwiczeń. Znaczenie ma również to, w jaki sposób dziecko przyszło na świat – niektóre ćwiczenia nie są wskazane po cesarskim cięciu. 

Zdrowa dieta to podstawa

Ciąża to czas bardzo obciążający dla organizmu kobiety. I chociaż większość przyszłych mam stara się odżywiać racjonalnie i z umiarem, to jednak praktycznie zawsze ciąża zostawia po sobie pamiątkę w postaci zbędnych kilogramów. I to właśnie one bardzo często spędzają sen z powiek przyszłym mamom, które jak najszybciej chciałyby wskoczyć w jeansy, które nosiły przed ciążą. 

Dlatego w okresie połogu i po jego zakończeniu warto skupić się na zdrowym odżywianiu. Racjonalna dieta nie tylko dostarczy do organizmu wszelkich niezbędnych składników, ale również wspomoże proces utraty wagi. 

Bezpośrednio po ciąży dieta powinna być odżywcza – zwłaszcza w przypadku kobiet karmiących piersią, u których dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jest nieco wyższe. Pomocna może okazać się wizyta u dietetyka, bowiem skomponowanie zdrowej diety może być trudne, zwłaszcza dla młodych mam, które nie dysponują nadmiarem czasu. 

Podsumowując – dla każdej kobiety powrót do formy po ciąży będzie oznaczał coś innego. Każda natomiast musi pamiętać o tym, że jej ciało wykonało katorżniczą pracę w okresie ciąży, dlatego warto być dla niego wyrozumiałym i nie oczekiwać niemożliwego.

Zostaw komentarz