Dom i wnętrze

Kabina prysznicowa z brodzikiem – dlaczego warto?

Napisany przez easylife

Kabiny prysznicowe są bardzo popularnym rozwiązaniem stosowanym obecnie w wielu łazienkach. Do szczególnie chętnie wybieranych należą modele z brodzikiem, choć nie wszyscy są do nich przekonani. Dlaczego zatem warto zdecydować się na kabinę z brodzikiem?

Idealnym rozwiązaniem byłoby wyposażenie łazienki zarówno w wannę, jak i prysznic. Wanna jest doskonałym miejscem na wieczorny relaks, z kolei prysznic świetnie sprawdza się w sytuacjach, gdy potrzebne jest szybkie odświeżenie. Niestety, we wnętrzach o ograniczonym metrażu możemy zdecydować się tylko na jedno z tych urządzeń, natomiast w zupełnie małych pomieszczeniach często w grę wchodzi wyłącznie prysznic.

Zalety kabiny prysznicowej z brodzikiem

Montaż prysznica zamiast wanny nie musi być jednak równoznaczny z rezygnacją z rozmaitych korzyści, płynących z korzystania z drugiej z wymienionych. Wszystkim niepocieszonym poleca się zwłaszcza kabiny prysznicowe z brodzikiem, które mogą spełniać różnorakie funkcje, zyskując tym samym atuty wanny.

Przykładowo, brodzik o wysokich brzegach z pewnością zda egzamin podczas prania ręcznego. Tego typu model docenią też młodzi rodzice, których pociecha jest już za duża, by kąpać się w plastikowej wanience, a jednocześnie zbyt mała, by sama korzystać z prysznica. Atuty kabin z brodzikiem dostrzegą również właściciele psów, szczególnie po długim spacerze w niezbyt sprzyjających warunkach pogodowych, a modele o niższych brzegach – także osoby starsze, dla których ważny będzie nie tylko komfort, ale też bezpieczeństwo korzystania z prysznica.

Nie bez znaczenia będzie również fakt, że kabina prysznicowa z brodzikiem jest zdecydowanie łatwiejsza w instalacji. Wybierając tego typu model, nie musimy martwić się uszczelnianiem podłoża, co często wymusza na nas konieczność demontażu podłogi w łazience.

Kształt brodzika

W zależności od miejsca, w którym zainstalowana zostanie kabina oraz przestrzeni, jaką dysponujemy, możemy zdecydować się na brodzik o różnym kształcie. Do wyboru mamy przede wszystkim modele półokrągłe, kwadratowe oraz prostokątne.

Brodziki półokrągłe będą przeznaczone głównie do kabin usytuowanych na styku dwóch sąsiadujących ze sobą ścian z wejściem opartym na jednej czwartej okręgu. Modele kwadratowe najlepiej sprawdzą się w narożnych kabinach prysznicowych bądź przylegających do jednej ze ścian łazienki. Brodziki kwadratowe mogą mieć różne długości boku, przy czym najmniejsza wartość wynosi około 70 centymetrów. Modele prostokątne również znajdują zastosowanie przede wszystkim w prysznicach montowanych w rogu pomieszczeniach bądź umiejscowionych przy jednej ścianie.

Materiał wykonania brodzika

Spośród wielu materiałów, z których wykonywane są brodziki do kabin prysznicowych, do wyjątkowo polecanych zaliczyć można akryl, konglomerat oraz XPS. Akryl, z którego produkuje się także wanny, jest miły w dotyku, ma strukturę zmniejszającą ryzyko poślizgnięcia, a ponadto wyróżnia się lekkością, co ułatwia jego instalację.

Z kolei brodziki z konglomeratu są znacznie cięższe, ale jednocześnie twardsze i trwalsze. Co więcej, w jego składzie znaczny udział ma marmur, dzięki czemu modele te są odporne na rozwój pleśni i grzybów. Brodziki z ekstrudowanej pianki polistyrenowej, czyli XPS, są przeznaczone dla osób, które chcę obudować jego powierzchnię płytkami ceramicznymi.

Zostaw komentarz