Dom i wnętrze

10 pięknych kwiatów, które warto mieć w ogrodzie

Napisany przez easylife

Chociaż prawdziwy miłośnik zieleni może twierdzić, że wszystkie kwiaty ogrodowe są piękne, nie sposób nie zauważyć, że niektóre z nich wyróżniają się wśród innych. Jedne zachwycają niecodziennym rozmiarem, inne wyjątkowym kolorem, a jeszcze inne – nietypowym kształtem. Wszystkie zasługują na miejsce honorowe w każdym ogrodzie.

Jednoroczne kwiaty ogrodowe

Jeśli ogrodnik lubi zmiany, na pewno lubi też uprawę jednorocznych kwiatów ogrodowych. Możliwość wybierania co roku innych sadzonek to dla wielu ludzi wielka przyjemność, a nieustannie zmieniający się ogród może co roku upiększać posesję w zupełnie inny sposób.

Wieloletnie kwiaty ogrodowe

Kwiaty ogrodowe żyjące dłużej niż rok, czyli po prostu wieloletnie kwiaty ogrodowe cieszą oko tych ogrodników, którzy cenią sobie swego rodzaju stałość oraz tych, którzy lubią uprawę kwiatów, ale niekoniecznie sam proces nasadzania. Podobnie jak kwiaty jednoroczne, wieloletnie kwiaty ogrodowe przykuwają wzrok wszystkich pasjonatów ogrodnictwa – wśród nich także znajdują się interesujące okazy.

Najciekawsze kwiaty ogrodowe

Są takie kwiaty, o które ogrodnicy pytają częściej i którym dłużej się wpatrują. W bogatej ofercie firmy Syngenta znajduje się całe mnóstwo pięknych kwiatów ogrodowych, ale kilka z nich warto wyróżnić.

Dalia (Dahlia), zwana również georginią, mieni się w ogrodach wieloma barwami. Ten szczególny kwiat ogrodowy występuje w odmianach o kwiatach pojedynczych, półpełnych i pełnych – wszystkie są na swój sposób piękne. Jest to kwiat lubiący nasłonecznione stanowiska i wilgotną glebę. Należy do grupy roślin jednorocznych.

Żeniszek (Ageratum) na pierwszy rzut oka wydaje się niepozorny. Jednak kiedy dosięgną go promienie słoneczne, oczom ogrodnika ukazują się dziesiątki jasnofioletowych kwiatów. Podobnie jak dalia, jest to roślina jednoroczna, która najlepiej rośnie w miejscu słonecznym i mocno podlewanym.

Rudbekia (Rudbeckia) cieszy swoimi jaskrawymi żółtymi kwiatami przez rok, dwa lata lub więcej, w zależności od odmiany. Niektóre kwiatostany wykazują pewną zmienność – płatki tych kwiatów ogrodowych zazwyczaj są żółte, ale mogą też być barwy brązowawej, fioletowej lub pomarańczowej. Rudbekia wyjątkowo dobrze rośnie na glebach gliniastych.

Ciemiernik (Helleborus) to roślina kwitnąca wczesną wiosną, a czasem nawet zimą. Jej kwiaty są bardzo okazałe, występują w białym kolorze i wielu odcieniach fioletu. Ten kwiat ogrodowy może rosnąć przez wiele lat, zwłaszcza w zacienionym miejscu.

Lawenda (Lavandula) jako roślina wieloletnia i wiecznie zielona dodaje uroku każdemu ogrodowi. W czasie kwitnienia pokrywa się drobnymi fioletowymi kwiatuszkami nie tylko o pięknym wyglądzie, ale i o wspaniałym zapachu.

Naparstnica (Digitalis) zalicza się do grupy bylin – przez lata więc zachwyca ciekawym kwiatostanem, gęsto okrywającym łodygę. Kwiaty w formie dużych, nakrapianych wewnątrz kielichów, widuje się w kolorze białym, a także w wielu odcieniach fioletu, czerwieni i różu. Aby zapewnić tej roślinie najlepsze warunki, należy znaleźć lekko kwaśną glebę oraz zacienione miejsce.

Jaskier azjatycki (Ranunculus) można rozpoznać po bardzo pełnych kwiatach, najczęściej czerwonych, ale czasem również białych czy żółtych. Jego uprawa jest łatwa – jeżeli ten dwuletni kwiat ogrodowy zostanie zasiany w miejscu słonecznym, wystarczy tylko podlewać go w czasie kwitnienia.

Żagwin (Aubrieta) w czasie kwitnienia ścieli się gęstym dywanem z niewielkich fioletowych kwiatów. W naturze rośnie w suchych lasach – jego odmiana uprawna również nie ma wygórowanych wymagań, przez co jest łatwa w utrzymaniu.

Ostróżka (Delphinium) ma niebieskie, białe lub fioletowe kwiaty o nietypowym kształcie, otulające dość wysoką łodygę. Ta bylina wymaga dostępu do słońca oraz systematycznego podlewania.

Gailardia (Gaillardia) to bardzo wdzięczny kwiat ogrodowy. Nie jest wymagający – bardzo dobrze znosi suszę, upały i niską temperaturę. Odznacza się pięknym kwiatostanem – barwy na płatkach przechodzą stopniowo od jaskrawej żółci aż do ciemnej czerwieni. Swoją urodą zachwyca przez więcej niż dwa lata – należy do grupy bylin.

Są to oczywiście tylko przykłady pięknych kwiatów ogrodowych, znajdujących się w sklepie firmy Syngenta. Pozostałe kwiaty można znaleźć w ofercie firmy.

Zostaw komentarz