Kulinaria

Kardamon: najstarsza przyprawa o wielu obliczach

Napisany przez easylife

Kardamon jest jedną z najstarszych przypraw na świecie. Początkowo uprawiany w południowych lasach Indii. Obecnie jego plantacje sięgają Sri Lanki, Gwatemali, Indochin i Tanzanii. Zaraz za szafranem jest najdroższą przyprawą na świecie. Ma bardzo mocny, charakterystyczny aromat i stosowany jest w wielu wariantach kulinarnych. Sprawdź, jakie ma właściwości i jak prawidłowo z niego korzystać.

Kardamon: jak wygląda?

Kardamon pochodzi z rodziny imbirowatych. Jego łodygi sięgają od dwóch, aż do pięciu metrów wysokości. Posiada duże bulwiaste kłącze i długie ciemnozielone liście, których szerokość  sięga 30-60 cm. Rośnie zarówno dziko w tropikach jak i na plantacjach. Jego liściaste łodygi zawierają strąki nasion i wyrastają na poziomie gruntu. Kwiaty kardamonu są zielone z białą końcówką i fioletowymi żyłkami. Nam w sklepie udaje się kupić nasiona tej rośliny w kolorze brązowym o długości ok. 1cm lub przetworzony proszek kardamonowy. Trzeba też pamiętać, aby nie trafić na gorszy substytut oryginalnego malabarskiego kardamonu taki jak kardamon nepalski czy jawajski, których nasiona mają słabszy aromat i działanie.

 

Kardamon – właściwości

Wśród najcenniejszych właściwości kardamonu wymienić należy jego wsparcie dla prawidłowej pracy układu pokarmowego. Kardamon:

  • wspomaga wydzielanie soków żołądkowych,
  • pomaga w problemach jelitowych.
  • przyspiesza metabolizm,
  • łagodzi wzdęcia i kolki,
  • pomaga w pozbyciu się zaparć,
  • działa przeciwzapalnie oraz przeciwwirusowo,
  • niszczy szkodliwe bakterie H. pylori,
  • jest pomocy przy leczeniu przeziębień,
  • korzystnie działa na drogi moczowe,
  • oczyszcza z toksyn.




Kardamon afrodyzjak?

Arabowie przypisali kardamonowi miano afrodyzjaku. Rozpuszczali go w gorącej wodzie wyłuskując jego właściwości medyczne mając nadzieję, na rozbudzenie popędu seksualnego partnera. Starożytni Indianie natomiast używali go, jako lek na otyłość. Obecnie jest stosowany podczas leczenia problemów trawiennych, jako podstawowy składnik preparatów medycznych na niestrawność oraz wzdęcia.

Przyprawa kardamon

Kardamon jest przyprawą mającą szerokie zastosowanie kulinarne. Jednak przez jego mocny aromat, wielu z nas boi się go używać, albo po prostu nie wie, z jakimi potrawami go łączyć. Otóż najczęściej spotykanym zastosowaniem kardamonu w Europie są ciasta i kawy, nadając im głęboki, lekko ostry smak. Znane z tego aromatu są ciasta holenderskie i skandynawskie wypieki.

Kardamon łączy się również z daniami, do których dodawane jest curry. Zarówno ryż jak i czerwone mięso wyśmienicie łączą w sobie tę odrobinę charakterystycznej ostrości. Dla bardziej odważnych i otwartych na smaki proponowane jest również marynowanie śledzi używając kardamonu, jako przyprawy aromatyzującej.


Połączenie przyprawy i procentów

Coraz częściej spotyka się również połączenie kardamonu z alkoholem. Początkowo, jako trunek norweski akvavit produkowany od XV wieku, aż do teraz. W Polsce coraz bardziej popularne staje się w klubach i barach podawanie shotów, na bazie smakowych wódek ze szczyptą kardamonu, który niweluje ostry smak alkoholu. Wtedy zamiast napoju do popicia serwowana jest pomarańcza, którą można zagryźć piekący aromat.

Pamiętajmy, że kardamonu możemy próbować używać wymiennie z imbirem lub cynamonem. Np. podczas przyrządzania grzanego wina.

A jakie są wasze pomysły na tę nietuzinkową przyprawę?



1 komentarz

Zostaw komentarz