Kulinaria

Jak przygotować rybę

Napisany przez easylife

Ryba to doskonale źródło pełnowartościowego białka oraz korzystnych dla naszego zdrowia tłuszczy. Warto więc spożywać je nawet kilka razy w tygodniu.  Aby zachęcić cię do tego, przygotowaliśmy garść porad, dzięki którym przyrządzanie ryby stanie się  dziecinnie proste.

Jak sprawdzić świeżość ryby?

Świeża ryba po włożeniu do wody opada na dno. Jeżeli ryba utrzymuje się na powierzchni wody nie nadaje się do spożycia.

Przygotowując rybę niezależnie od tego jak chcesz ją przyrządzić, najpierw ją oczyść, następnie skrop sokiem cytrynowym bądź octem, a dopiero potem posól.

 

Jak oskrobać rybę?

Łatwiej będzie ci oskrobać rybę, jeżeli przed tym włożysz ją do gorącej wody, a zaraz później do zimnej. Łuski najlepiej skrobać tępą stroną noża od ogona w kierunku głowy.



 

Co zrobić, żeby ryba nie ześlizgiwała się ze stołu?

Posyp blat stołu solą.

 

Co zrobić, żeby ryba nie przyklejała się do patelni?

Ryba nie będzie przywierać do patelni jeżeli posypiesz tłuszcz solą bądź przyprószysz rybę mąką.

 

Jak rozmrozić rybę?

Ryby zamrożone w całych tuszkach należy rozmrażać w wodzie bieżącej, najlepiej pod natryskiem.  Rozmrażanie wtedy trwa krótko i jest równomierne. Mrożonych filetów nie musimy rozmrażać.




Rybę najlepiej rozmrażać w mleku, znika wtedy smak mrożonki, a jej smak jest delikatniejszy.

 

Jak przygotować rybę w folii aluminiowej?

Jeżeli chcesz przygotować i upiec rybę w folii aluminiowej, pamiętaj, żeby błyszcząca strona folii była skierowana do wewnątrz – ten zabieg sprawi, że ryba nie będzie przylegać do opakowania. Błyszcząca strona folii odbija promienie cieplne, co przedłuża czas pieczenia. Jeżeli posmarujesz folię masłem ryba nie przyklei się do niej.

 

Jak pozbyć się zapachu ryby?

Aby pozbyć się zapachu mułu, należy rybę przetrzymać kilka godzin w bieżącej wodzie lub po wyporcjowaniu obłożyć warzywami i przetrzymywać w chłodnym miejscu. Jeżeli ryba ma zapach morszczynu lub  tranu, najlepiej zamocz porcję chudej ryby w słodkim mleku z dodatkiem pieprzu. Średnio tłustą rybę zanurz w zsiadłym mleku lub maślance.

Jeżeli ryba jest tłusta trzeba skropić ją cytryną lub kwaskiem cytrynowym, posolić i pozostawić na 60 – 90 minut. Morskie mrożone ryby, o zapachu wody morskiej, można rozmrażać w wodzie z dodatkiem octu. Przy gotowaniu ryby można wrzucić kilka kawałków węgla drzewnego, który pochłania obcy zapach. Naczynia, które przesiąknęły zapachem ryby wypłucz zimną wodą, a później wyczyść skórką cytryny albo fusami z kawy.

 

Jak dzielimy ryby ze względu na zawartość tłuszczu?

Ryby chude: sandacz, okoń, pagrus, granik, kulbin, dorsz.

Ryby średnio tłuste: leszcz, karaś, płoć, pstrąg, lin, sielawa, certa, sieja, karp, miętus, sum, karmazyn, pałasz, flądra, turba, makrela, sola.

Ryby tłuste: łosoś, węgorz, halibut, piotrosz z połowów zimowych

 

Jak ugotować rybę?

Ryby możemy gotować całe w tuszkach lub podzielone na dzwonka, na filety,  a nawet jako rolady czy pulpety. Ryby gotuje się w wywarze z warzyw z dodatkiem przypraw (głównie są to liście laurowe, pieprz i ziele angielskie). Ryby najlepiej  gotować w specjalnych wanienkach z ażurowym wkładem. Filety ze skórą należy wkładać do wywaru skórą do dna żeby filet się nie zwijał.

Aby ryba się nie rozpadła  należy gotować ją na wolnym ogniu. Czas gotowania ryby jest uzależniony od wielkości porcji.  Dzwonka i filety gotuje się ok. 20 – 30 min. Rolady 60 – 90 min., a całe ryby 45 – 60  minut.

Po wyjęciu z wywaru rybę podaje się z masłem bądź sosami na gorąco. Gotowaną rybę można też zalać galaretą i ostudzić.



Jak zrobić galaretę do ryb?

Galaretę przyrządzamy z wywaru w którym była gotowana ryba, do którego dodajemy żelatynę (2dkg żelatyny na 1l wywaru). Żelatynę należy zalać zimną wodą, kiedy napęcznieje rozpuszczamy ją w części wywaru. Następnie łączy się z odcedzonym wywarem, dodaje białka z jaj (2-3 białka na 1l wywaru), ubija trzepaczką i zagotowuje. By galaretka była klarowna należy odstawić ją na 20 min., następnie zdjąć pianę. Gdy galareta zastygnie, zalewa się ją powtórnie grubą warstwą i studzi do całkowitego zastygnięcia.

 

Co zrobić, żeby filety były bardziej chrupiące?

Do panierki dodaj tarty parmezan, a filety będą złociste i chrupiące.




Zostaw komentarz