Dom i wnętrze

Kolor ścian w naszym domu

Napisany przez easylife

Z pewnością nie raz stanęliśmy przed dylematem, jak zaprojektować wnętrze swojego mieszkania lub domu, aby czuć się w nim dobrze przez wiele lat. Szczególnie problematyczny jest dobór odpowiednich kolorów ścian, pasujących do specyfiki danego pomieszczenia. Warto jednak pamiętać, iż kolory silnie oddziałują na nasze życie, gdyż odzwierciedlają nasza osobowość, wpływają na samopoczucie  oraz to, jak postrzegają nas inni.

Wybierając kolor do pomieszczeń w naszym domu warto kierować się symboliką barw, dzięki czemu nasze wnętrza będą harmonijne, a my będziemy czuli się w nich dobrze.

Zielony uznawany jest za symbol spokoju i nadziei, ma działanie uspokajające i kojarzony jest z przyrodą. Zieleń doskonale pasuje do sypialni, salonu, czy łazienki. Unikajmy stosowania jej w pokoju przeznaczonym do pracy, gdyż może wpływać demotywująco.

Czerwony to barwa energii, ognia, ale również gniewu i krwi. Może być stosowany w korytarzach, przedpokojach, ale też w salonach. Jednak warto wówczas stonować tę mocną barwę stosując „chłodniejsze dodatki”. W niewielkich ilościach nadaje się również do pokoju pracy, jednak jeśli przesadzimy z jego ilością, może źle wpływać na naszą koncentrację oraz wywoływać nerwowość.

Niebieski jest chłodną barwą o działaniu uspokajającym. Jako kolor ścian nadaje wnętrzom głębię oraz powiększa optycznie przestrzeń. Idealnie sprawdza się w niewielkich pomieszczeniach.

Barwa czarna to mocny kolor kojarzony ze smutkiem, a także tajemnicą.  Idealnie nadaje się jako dodatek przełamujący ciepłą barwę. Najczęściej kolor czarny wybierany jest przez osoby pewne siebie i zdecydowane, które świetnie czują się w jego obecności.

Kolor biały to najbezpieczniejszy kolor dla każdego wnętrza. Pasuje praktycznie do każdego pomieszczenia i może być łączony z każdą inną barwą. Jest to kolor czystości, niewinności i idealnie komponuje się z nowoczesnymi wnętrzami.

Brąz to ciepła barwa symbolizująca ziemię, naturę. Zbyt duża jego ilość może jednak przytłaczać.

Dobierając kolorystykę naszych pomieszczeń warto również pamiętać o innych zasadach, których stosowanie zapewni nam doskonale prezentujące się i pasujące do naszej osobowości wnętrza.

Małe pomieszczenia powinny mieć kolory pastelowe, co optycznie powiększy przestrzeń. Pastele wpływają pozytywnie na nastrój, jednak jeśli dodamy do nich kilka dodatków w krzykliwych kolorach, dodamy im nieco energii.

Duże powierzchnie doskonale prezentują się w ciemnych barwach. Warto również pomyśleć o zastosowaniu kilku odcieni tego samego koloru w różnych częściach pokoju, dzięki czemu urozmaicimy przestrzeń.

Planując remonty wnętrz nie zapomnijmy również o odpowiednim doborze wszelkich dodatków i wyposażenia, które powinny współgrać kolorystycznie ze ścianami. Zanim więc zdecydujemy się na pomalowanie naszego wnętrza, dobrze zastanówmy się, jaki efekt zamierzamy osiągnąć, gdyż dokonane zmiany będą nam służyły przez długi czas.

Zostaw komentarz