Zdrowie i uroda

Kontroluj swoje zdrowie w domu – sprzęty medyczne, które każdy powinien posiadać

Napisany przez easylife

Kwestia dbania o swoje zdrowie w tym roku nabrała szczególnego znaczenia w związku z panującą na całym świecie pandemią koronawirusa. Obecnie już nie tylko osoby chorujące przywiązują wagę do tego, w jaki sposób się odżywiają oraz jakie leki stosują, bowiem każdy z nas, nawet ten, który jest okazem zdrowia na co dzień, może zachorować. Aby mieć pod kontrolą swoje zdrowie, warto zainwestować w kilka sprzętów medycznych do użytku domowego.

 Ciśnieniomierz

Ten przybór powinien znajdować się w każdym domu, bez względu na to, czy w naszej rodzinie ma ktoś problemy z ciśnieniem czy nie. Regularna kontrola ciśnienia pozwala zdiagnozować wiele chorób, które nieleczone lub zlekceważone mogą rozwinąć się w poważne schorzenia związane z układem krążenia czy z sercem. Co ważne, obciążony takimi chorobami organizm gorzej radzi sobie z wieloma innymi schorzeniami, nawet tymi o podłożu wirusowym. Osoby, które obciążone są genetycznie chorobami układu krążeniowo-sercowego powinny w szczególności zainwestować w ciśnieniomierz i regularnie mierzyć oraz zapisywać wyniki pomiarów. 

Ciśnieniomierz do użytku domowego kupimy już w cenie 100-150 zł.

 Glukometr

Kolejnym akcesorium, które warto mieć w swojej domowej apteczce, jest glukometr. Służy on do pomiaru cukru we krwi i jest podstawowym  narzędziem profilaktyki przeciw cukrzycowej. Poziom cukru we krwi na czczo powinien wynosić od 70 do 99 mg/dL. Wartości wyższe powinny być wskazaniem do konsultacji z lekarzem. Glukometr składa się z nakłuwacza, w którym umieszcza się lancety, czytnika oraz pasków. Istnieją również glukometry bezinwazyjne, które przykłada się do najbardziej ukrwionego miejsca na skórze, która jest następnie skanowana i na tej podstawie otrzymujemy wynik.

 Ceny glukometrów wahają się od 100 do 200 zł.

Nebulizator i inhalator

Urządzenie to z pewnością zyskało popularność w ostatnich miesiącach z uwagi na zagrożenie zachorowania na koronawirusa, który atakuje przede wszystkim drogi oddechowe. Nebulizator wytwarza mgiełkę o bardzo małych cząsteczkach, którą wdycha się za pomocą specjalnej maseczki lub ustnika. Mgiełka ta ma za zadanie nawilżyć drogi oddechowe lub rozprowadzić lek czy sól fizjologiczną. Podobne działanie ma inhalator, jednak w tym przypadku wytwarzane są większe drobinki. inhalator można używać zarówno z lekami, jak i olejkami eterycznymi o konkretnym działaniu.  Dobrej jakości nebulizator kupimy w cenie około 150-200 zł. 

Testy diagnostyczne

Warto również posiadać w swojej domowej apteczce testy umożliwiające na przykład badanie poziomu CRP czy  diagnostykę stanów zapalnych spowodowanych wirusami lub bakteriami, co może być przydatne w ocenie swojego stanu zdrowia, gdy wystąpią u nas jakieś niepokojące objawy. Jeśli jesteśmy obciążeni genetycznie różnymi schorzeniami, możemy zakupić testy ukierunkowane na konkretne choroby, jak na przykład test obciążenia wątroby, poziomu cholesterolu czy celiakii. Koszt takich testów waha się od 35 do 70 zł za sztukę.

Profilaktyka zdrowotna pozwoli uchronić nas przed wieloma chorobami, a przynajmniej zareagować na czas i rozpocząć leczenie, zanim choroba rozwinie się w zaawansowanym stopniu. Inwestując w tego rodzaju urządzenia medyczne możemy kontrolować swoje zdrowie każdego dnia, dzięki czemu uzyskamy komfort i spokój.

Zostaw komentarz