Zdrowie i uroda

Korzeń Kudzu – właściwości i zastosowanie

korzeń kudzu
Napisany przez easylife
Korzeń Kudzu (Kudzu root) to roślina o niezwykłych właściwościach leczniczych, które docenią przede wszystkim osoby walczące z nałogami. Sprawdźmy, co w sobie kryją oraz w jaki sposób należy stosować zioła Kudzu.

Roślina Kudzu

Kudzu, opornik, ołownik łatkowaty, pueraria lobata – wszystkie te nazwy są określeniami tej samej rośliny, która od setek lat stosowana jest w tradycyjnej Medycynie Dalekiego Wschodu jako jedno z podstawowych ziół leczniczych.Większość właściwości leczniczych rośliny Kudzu  zawdzięczamy wysokiej zawartości takich składników jak:  izoflawony, daidziny, diglikozydy czy puerarino-7-ksylosydy. Roślina zawiera również dużą dawkę żelaza, wapnia i fosforu.

Korzeń Kudzu – działanie

Wśród najbardziej docenianych właściwości korzenia Kudzu wymieniać należy między innymi następujące działanie:
–  zmniejszanie bólu migrenowego,
– pomoc w walce z reakcjami alergicznymi,
– leczenie schorzeń górnych dróg oddechowych,
– łagodzenie dolegliwości żołądkowo-jelitowych,
– obniżenie ciśnienia krwi,
– wsparcie w walce z cukrzycą,
– łagodzenie nudności,
– suplementacja żelaza u osób z anemią,
– właściwości antynowotworowe oraz przeciwutleniające
– pomoc w walce z uzależnieniem od alkoholu.
Ta ostatnia właściwość korzenia Kudzu zyskała w ostatnim czasie na popularności, dlatego poświęcimy jej nieco więcej uwagi.

Korzeń Kudzu a alkoholizm

W sieci znaleźć można wiele artykułów opisujących wyniki badań przeprowadzonych na szczurach, a  następnie na ludziach uzależnionych od alkoholu wskazujących, iż korzeń kudzu posiada zdolność ograniczania ilości wypijanego alkoholu etylowego. W wyniku tych eksperymentów badacze wysnuli hipotezę, iż korzeń kudzu działa przeciwalkoholowo, co oznacza, iż pod jego wpływem dochodzi do zatrzymania przemiany etanolu na etapie aldehydu octowego, który jest silnie toksycznym związkiem i między innymi to on jest odpowiedzialny za zatrucie alkoholowe, czyli kaca.

Korzeń Kudzu – przeciwwskazania

Warto jednak pamiętać, iż spożywanie korzenia Kudzu w jakiejkolwiek postaci nie jest zalecane:
– kobietom w ciąży i karmiącym,
– osobom zażywającym leki przeciwzakrzepowe,
– osobom cierpiącym na schorzenia hormonozależne.

 

Korzeń Kudzu gdzie kupić?

Obecnie korzeń Kudzu dostępny jest głównie w sklepach ze zdrową żywnością. Preparaty na bazie Kudzu dostaniemy również w sklepach orientalnych. Można go nabyć w formie tabletek bądź mączki, czyli skrobi, która świetnie sprawdzi się w kuchni jako zamiennik skrobi kukurydzianej.

Korzeń kudzu – cena

Tabletki Kudzu można kupić już w cenie około 20-30 zł za ok. 50-60 kapsułek (500g). Jednak cena preparatów może być nawet trzykrotnie wyższa w zależności od producenta czy dodatkowych składników.

Korzeń kudzu – dawkowanie

Preparaty z Kudzu należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta – zwykle 1-3 tabletek po posiłku.

Zostaw komentarz