Zdrowie i uroda

Kurkuma – właściwości prozdrowotne

kurkuma
Napisany przez easylife

Kurkuma ma szerokie zastosowanie w kuchni. Dodajemy ją do potraw bazujących na kuchni Bliskiego Wschodu, natomiast nie każdy wie, że ma ona szereg prozdrowotnych właściwości, którym dziś przyjrzymy się nieco bliżej.

Właściwości prozdrowotne kurkumy

Kurkuma ma szereg potwierdzonych naukowo właściwości prozdrowotnych i leczniczych. Znana już od tysięcy lat na Bliskim Wschodzie u nas dopiero zaczyna być używana w celach leczniczych.

Za te cudowne właściwości odpowiada kurkumina, która zawarta jest w kurkumie. Do jej właściwości należą:

Działanie przeciwzapalne. Niestety, ale przewlekłe stany zapalne wpływają negatywnie na organizm ludzki doprowadzając do chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca, miażdżyca, nowotwory i inne.

Działa antyoksydacyjne, czyli łagodzi skutki stresu oksydacyjnego oraz pomaga w pozbywaniu się wolnych rodników z organizmu. Wolne rodniki oraz stres przyczyniają się do szybszego starzenia się organizmu.Przeciwdziała chorobom serca oraz wspomaga regenerację po chorobach układu krążeniowego. Dzieje się tak, ponieważ kurkumina poprawia działanie komórek nabłonka, których to uszkodzenie prowadzi do wielu chorób serca takich jak zawał lub niewydolność.

Ma działanie przeciwnowotworowe. Badania laboratoryjne wykazały, że kurkumina zapobiega podziałowi komórek nowotworowych, zatrzymuje rozrost ukrwienia guzów oraz ich rozprzestrzenianie się na inne narządy.

Pomaga w profilaktyce Alzheimera poprzez łagodzenie stanów zapalnych oraz dzięki temu, że potrafi przenikać przez barierę krew-mózg.

Posiada działanie przeciwbólowe.

Pomaga w leczeniu stanów reumatycznych poprzez swoje działanie przeciwzapalne.

Działa antydepresyjnie.

Powyższa lista wskazuje, że włączenie kurkumy do diety jest wręcz wskazane. Najlepiej wchłania się przez tłuszcze, więc komponując dietę warto mieć to na uwadze. Można również kupić suplement diety, który w swoim składzie zawiera kurkuminę i stosować równolegle z piperyną, która zwiększa wchłanianie kurkuminy o nawet 300%!Zostaw komentarz