Dom i wnętrze

Mała łazienka – kilka zasad urządzania

Napisany przez easylife

remont łazienkiŁazienka, jak każde pomieszczenia w naszym mieszkaniu, powinna być urządzona zgodnie z naszym gustem, ale przede wszystkim w taki sposób, abyśmy mogli wygodnie z niej korzystać. W przypadku łazienek o dużej powierzchni istnieje wiele możliwości jej urządzenia. Natomiast jeśli chodzi o małe łazienki, musimy podjąć dużo więcej trudu, aby stworzyć przestronne i ergonomiczne wnętrze.

Zasady urządzania małej łazienki

Minimalizm jest w tym przypadku niezwykle ważny, gdyż z racji niewielkiej powierzchni mamy ograniczone możliwości jeśli chodzi o wyposażenie.
Przy małym metrażu pomieszczenia istotne jest, aby było ono rozplanowane w sposób umożliwiający wygodne korzystanie z urządzeń. Z tego względu muszla klozetowa oraz umywalka nie powinny znajdować się na środku ścian, lecz w rogach pomieszczenia.

Warto również zrezygnować z wanny na rzecz prysznica, który zajmie dużo mniej miejsca. Jeśli zdecydujemy się na prysznic, warto wówczas wybrać większą umywalkę, która pełni ważną funkcję w czasie codziennych czynności. Natomiast jeśli nie wyobrażamy sobie braku wanny, zdecydujmy się na krótszy, lecz głębszy model.

Postawmy na rozwiązania wielofunkcyjne, dzięki którym zaoszczędzimy nieco przestrzeni. Dla przykładu lustro, które jest niezbędnym elementem każdej łazienki, może być umieszczone na drzwiczkach szafki, natomiast pod umywalką również możemy umieścić niewielki regał lub szafkę.

Optyczne powiększenie przestrzeni

W przypadku małych łazienek warto zastosować kilka trików, które optycznie powiększą przestrzeń. Stosujmy jasną, pastelową kolorystykę ścian i podłóg, gdyż ciemne barwy sprawią, że łazienka będzie wydawać się jeszcze mniejsza. Optyczne powiększenie zapewni również obecność luster, luksfer oraz półprzezroczystych elementów. Ściany i podłogi powinny być pokryte płytkami ceramicznymi, które nadają estetyczny wygląd i są łatwe w utrzymaniu czystości, a dzięki połyskowi dodatkowo “powiększą” łazienkę.

Na koniec pamiętamy również o tym, aby w łazience nie umieszczać zbyt wielu elementów dekoracyjnych. Za duża ilość przedmiotów wywoła efekt bałaganu. Jeśli zależy nam na ozdobach, skupmy się na jednym lub dwóch, na przykład ciekawym obrazku czy designerskim pojemniku na mydło.

Zostaw komentarz