Styl życia Zdrowie i uroda

Na pomoc świątecznej niestrawności

niestrawność
Napisany przez easylife

Suto zastawiony stół świąteczny pełen tłustych potraw, mięs, sosów i wypieków to symbol niemal każdych świąt. W święta spożywamy kilkakrotnie więcej jedzenia niż w dni powszednie, co niestety może negatywnie podbić się na naszym układzie trawiennym. Ociężałość, ból żołądka, ucisk w wątrobie to tylko niektóre z popularnych dolegliwości świątecznych. Warto wiedzieć, jak ich unikać oraz jak łagodzić ich skutki.

Objawy niestrawności

Do najczęściej spotykanych objawów niestrawności zaliczyć należy:

  • zgagę,
  • wzdęcia
  • uczucie pełności
  • czasem biegunka, mdłości i wymioty

Jak uniknąć niestrawności

Przed posiłkiem

Na pół godziny przed posiłkiem wypijmy szklankę wody. Zmniejszy ona uczucie głodu oraz pobudzi soki trawienne. Z kolei zielona herbata jest znana ze swych właściwości przyspieszających spalanie tłuszczu. Jeśli nasz posiłek będzie obfity w potrawy z kapustą lub grochem, zażyjmy tabletkę na wzdęcia.


 Przygotowywanie potraw

Tłuste, smażone potrawy są ciężkostrawne,a zjedzone w większych ilościach mogą dość poważnie zaszkodzić naszemu żołądkowi. Jeśli to możliwe, przygotowujmy jak najmniej potraw smażonych. Ryby świetnie smakują również w wersji upieczonej lub grillowanej. Natomiast zamiast tłustych mięs możemy przygotować wyśmienitego łososia, cz dorsza, które są bogate w kwasy omega-3, pozytywnie wpływające na nasz układ trawienny i odpornościowy.

Zamiast majonezowych sałatek możemy przygotować brokuły z serem feta w czosnkowo-oliwkowym dressingu lub po prostu podać buraczki z chrzanem.

 Przyprawy i zioła na trawienie

Nie bez znaczenia są również przyprawy,jakie stosujemy w trakcie przygotowywania posiłków. Jałowiec świetnie nadaje się jako dodatek do różnego rodzaju pieczeni, a dodatkowo wpływa na przyspieszenie trawienia oraz zapobiega powstawania wzdęciom.

Zwykły pieprz zamieńmy na pieprz cayenne, który znany jest z dobroczynnego wpływu na prace wątroby oraz spalanie tłuszczu.

 Majeranek, którym przyprawia się świąteczny barszcz czerwony, warto dodawać również do innych potraw, gdyż ułatwia trawienie, pobudzając wydzielanie żółci, a także stosowany jest w celu zapobiegania wzdęciom,

 Imbir, obecnie coraz częściej stosowany w polskiej kuchni, jest doskonałym sprzymierzeńcem naszego układu pokarmowego. Zapobiega wzdęciom, wpływa na wydzielanie soków trawiennych, i łagodzi niestrawność.


 Po posiłku

Bezpośrednio po posiłku nie należy spożywać żadnych napojów. Warto odczekać co najmniej pół godziny, a następnie wypić kubek herbaty miętowej.

Koniecznie idź na spacer. Ruch na świeżym powietrzu wspomoże trawienie i pozwoli spalić trochę kalorii.

Jeśli jednak świąteczna uczta wywołała niestrawność, sięgnij po krople żołądkowe lub suplementy diety przyspieszające trawienie.

Na koniec warto pamiętać o najważniejszej zasadzie: jedz z umiarem.


 

Domowe sposoby na niestrawność

 

Gdy już nas dopadnie ta nieprzyjemna dolegliwość, warto sięgnąć po następujące metody;

  • żucie nasion kopru włoskiego lub kminku,
  • wypicie wody z łyżką octu jabłkowego,
  • wypicie wody z łyżeczką sody oczyszczonej,
  • łyknięcie 2 łyżeczek soku z surowego ziemniaka,
  • picie herbat ziołowych oraz naparów z: mięty, rumianku, dziurawca.