Styl życia

Nieregularny przychód – zmora freelancera

Napisany przez easylife

Praca na tzw. Freelance to pod wieloma względami doskonała alternatywa dla zatrudnienia na etacie. Możliwość wykonywania zadań zgodnie z własnym harmonogramem, samodzielne decydowanie o tym, dla kogo i za jakie wynagrodzenie chcemy pracować to bez wątpienia najważniejsze atuty freelance’u. Jednak oprócz zalet, musimy liczyć się również z negatywnymi aspektami, jak na przykład nieregularnym przychodem, który zależny nie tylko od wykonanej przez nas pracy, ale również od terminowości naszego klienta. Jak poradzić sobie z tym problemem i utrzymać płynność finansową pracując jako freelancer?

Planuj wydatki 

Aby zapanować nad swoim miesięcznym budżetem, konieczne jest skrupulatne planowanie wydatków. Na początku każdego miesiąca stwórz listę kosztów, które musisz ponieść. Powinny na niej znaleźć się takie pozycje jak:

  • Składki ZUS,
  • Podatki,
  • Koszty subskrypcji narzędzi do pracy,
  • Abonament telefoniczny,
  • Czynsz i opłaty za media.

Przy każdej pozycji zaznacz również, który wydatek ma wysoki priorytet,  a który możesz ewentualnie odroczyć, nie narażając się na zbyt duże straty, na przykład w postaci karnych odsetek. Z pewnością pierwsze 2 wymienione wyżej pozycje należy zaliczyć do tych najpilniejszych. 

Następnie rozpisz przychody, których w danym miesiącu się spodziewasz i przy nich również ustal priorytety, tym razem z punktu widzenia pilności wykonania danego zlecenia. Obok nich zaznacz, czy dany przychód otrzymasz w terminie czy jest ryzyko przesunięcia (bazując oczywiście na doświadczeniu z danymi klientami). Mając tak rozpisane przychody zobaczymy, które zlecenie jest najważniejsze z punktu widzenia naszej płynności finansowej. Może się bowiem okazać, że to, co przyniesie nam największe pieniądze, w rzeczywistości będzie miało niższy priorytet, gdyż klient zwykle jest opieszały i płaci faktury z dużym opóźnieniem. Oczywiście może się też zdarzyć, że zlecenie, które ma niską wartość, będzie kluczowe dla naszej współpracy, ponieważ  daje ona szeroką perspektywę na przyszłość. Tego rodzaju aspekty również warto wziąć pod uwagę.

W ten sposób zyskasz dość precyzyjną wiedzę na temat wartości prowadzonych projektów oraz ich znaczenia dla twojego budżetu.

Co zrobić, gdy klient nie płaci?

Niestety mimo terminowej realizacji zleceń często zdarza się, że klient po odbiorze prac nie płaci faktury zgodnie z datą płatności ustaloną na dokumencie. Co w takiej sytuacji możemy zrobić? Jeśli zabraknie ci funduszy na opłacenie pilnych wydatków (ZUS, podatki), warto sprawdzić, czy twój bank oferuje możliwość uruchomienia kredytu odnawialnego lub skorzystania z usługi finansowania faktur. 

Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pożyczki, co jest oczywiście rozwiązaniem doraźnym, a nie stałym sposobem na finansowanie. Warto sprawdzić ranking pożyczek online i wybrać ofertę, która będzie odpowiadała twoim potrzebom. 

Brak płynności finansowej w przypadku freelancerów to częste zjawisko, z którym nie każdy jest w stanie sobie poradzić. Odpowiednio rozpisany budżet oraz dokonywanie celnych wyborów jeśli chodzi o realizację zleceń pozwoli utrzymać finanse w ryzach i tym samym zabezpieczyć się przed brakiem środków na najpilniejsze wydatki.


Zostaw komentarz