Styl życia

Pokonaj strach przed lataniem samolotem

Napisany przez easylife

strach przed lataniemParaliżujące uczucie już na samą myśl o podróży drogą powietrzną, wzmożone bicie serca, przyspieszony oddech i ogólne rozbicie to typowe objawy aerofobii. Lęk przed lataniem dotyka coraz więcej osób, okazuje się bowiem, że co czwarty pasażer samolotu przeżywa tego typu katusze przed i w czasie podróży.

Statystki wyraźnie wskazują podróże lotnicze jako najbezpieczniejszy środek transportu, dużo bardziej bezpieczny niż podróż samochodem, autokarem, czy pociągiem. Jednak nie do każdego taki argument przemawia. Skąd więc biorą się nasze lęki przed lataniem? Jaka jest ich przyczyna i jak walczyć ze strachem przed lataniem?

Sezon urlopowy coraz bliżej, jednak osobom, które boją się latać, ciężko jest cieszyć się z wakacyjnego wyjazdu, gdy w grę wchodzi transport lotniczy. Warto zatem uświadomić sobie, z czego wynika nasz lęk oraz jak temu zapobiec.

Lęk przed lataniem – przyczyny

Strach przed lataniem samolotami może mieć kilka przyczyn:

  1. Brak znajomości procedur związanych z odbywaniem podróży powietrznych – latanie nie jest naturalne dla człowieka, nie mamy zatem  odpowiedniej wiedzą na temat technologii latania oraz wszelkich zjawisk temu towarzyszących.
  2. Fobie  – często lękowi przed lataniem towarzysza inne fobie, jak klaustrofobia, agorafobia czy zwykły lęk wysokości. Fobie te nasilają obawy związane z lataniem.
  3. Brak kontroli nad swoim losem – to jedna z najczęstszych przyczyn lęku przed lataniem. W powietrzu jesteśmy zdani jedynie na maszynę pilota oraz warunki atmosferyczne. Nie mamy całkowicie wpływu na to, co się wydarzy, nie możemy zapobiec wypadkowi ani w żaden sposób go uniknąć, jeśli  wyniknie z niezależnych od nas przyczyn.
  4. Strach przed obcymi – często boimy się latać z powodu lęku przed terrorystami, osobami chorymi umysłowo, których zachowania nie sposób przewidzieć. W zamkniętej maszynie nie mamy możliwości uniknięcia opresji oraz szansy na ratunek.
  5. Brak zaufania wobec kadry oraz stanu technicznego samolotu – szczególnie widoczne jest to w przypadku tanich linii lotniczych, które posiadają samoloty nazywane przez wielu pasażerów „tekturowymi”. W tego typu samolotach dźwięk silnika jest dużo głośniejszy, a turbulencje mocniej odczuwalne.

Jak pokonać lęk przed lataniem

Pozbycie się lęku przed lataniem nie jest proste, zwłaszcza,jeśli ma ono dość mocne nasilenie. Istnieje jednak kilka sposobów, aby go załagodzić:

  1. Wizyta u psychologa – na kilka tygodni przed wylotem warto odwiedzić psychologa – terapeuty, który pomoże nam wyzbyć się lęku eliminując jego psychologiczne przyczyny.
  2. Wizyta na lotnisku – na tydzień przed wlotem warto zrobi sobie wycieczkę na lotnisko. Oglądaj odlatujące i przylatujące samoloty, poznaj infrastrukturę lotniska, rozmieszczenie poszczególnych jego części do takiego stopnia, aż poczujesz, że świetnie się orientujesz w jego przestrzeni.
  3. Zapoznaj się z procedurami dopuszczania samolotów do rejsu – jeśli obawiasz się, iż samolot, którym masz zamiar lecieć nie spełnia odpowiednich kryteriów,  dowiedz się, jakie warunki musi on spełniać, aby być w 100% sprawny. Pamiętaj, iż samoloty przechodzą bardzo rygorystyczne kontrole i są chronione dwu lub trzykrotnymi zabezpieczeniami.
  4. Porozmawiaj z obsługą lotu – stewardessa oraz kapitan z pewnością poświęcą Ci kilka minut, aby rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości odnośnie samego lotu oraz jego bezpieczeństwa. Są to osoby doskonale przeszkolone, z ogromnym doświadczeniem, dla których latanie to codzienna praca.
  5. Wizualizuj – zarówno przed, jak i w czasie podróży wyobrażaj sobie pozytywne momenty związane z Twoją podróżą, myśl o tym, co będziesz robić po przylocie. Jeśli podróżujesz z kimś bliskim, poproś o rozmowę w czasie lotu, najlepiej,a by dotyczyła ona czegoś przyjemnego,m nie związanego z lotem ani niemiłymi sytuacjami.

Ważne jest również, aby nie tłumić w sobie lęku, rozmawiać o nim, prosić przyjaciół o wsparcie, gdyż tylko wtedy będziemy w  stanie przezwyciężyć strach przed lataniem.

 Strach przed lataniem samolotem – leki jako ostateczność

Często zdarza się, że żadne z powyższych metod nie działają, a lęk jest tak silny, że powoduje ogromny stres i wręcz uniemożliwia racjonalne myślenie, a nawet doprowadza do histerii. W takich sytuacjach warto sięgnąć po leki uspokajające, których zażycie koniecznie należy skonsultować z lekarzem. Nigdy nie stosujmy leków na własną rękę, nawet jeśli bliska osoba je stosowała i były bezpieczne. Każdy organizm reaguje na tego typu środki w inny sposób.

1 komentarz

Zostaw komentarz